Notowania

talibowie
28.05.2014 13:34

Pakistan: Podziały wśród talibów z powodu narastających różnic

Pakistańscy talibowie podzielili się dziś na dwa ugrupowania w następstwie narastających różnic w łonie tego radykalnego ruchu walczącego z rządem centralnym w Islamabadzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Reuters zauważa, że zmniejsza to szanse władz na znalezienie porozumienia z rebelią.

Podział nastąpił między dwiema rywalizującymi ze sobą grupami z wpływowego plemienia Mehsud przekazującego pakistańskim talibom większość swych pieniędzy i zasilającego ich swymi bojownikami z bazy w Południowym Waziristanie. Grupa, która się odłączyła - jak wskazuje Reuters - opowiada się za rozmowami pokojowymi z rządem w Islamabadzie, podczas gdy trzon pakistańskich talibów zapowiedział, że będzie kontynuował ataki na władze i siły bezpieczeństwa.

_ Obecne kierownictwo (talibów) i bojownicy stali się bandą płatnych morderców zaangażowanych w antyislamskie działania jak morderstwa, napady, wymuszanie haraczy, czy porwania dla okupu _ - powiedział Reuterowi Azam Tarik, rzecznik frakcji, która się oderwała.

Pakistańscy talibowie, działający oddzielnie, ale sprzymierzeni z afgańskim talibami, byli już wcześniej podzieleni; jest to - jak pisze Reuters - luźny związek mniejszych grup, które często walczą między sobą.

Najświeższy rozłam zmniejsza szanse na to, że pakistańskim władzom uda się wypracować porozumienie pokojowe z talibami, głęboko podzielonymi nawet w kwestii, czy w ogóle z Islamabadem rozmawiać. Rozmowy z rządem Nawaza Sharifa popiera dowódca Khan Said Sajna.

Jego rywal Shehryar (Sheher Yar) Mehsud sprzeciwia się wstępnym rozmowom zainicjowanym w lutym br. Jeden z podległych mu dowódców zapowiedział, że ataki na pakistańskie władze będą kontynuowane pomimo rozmów.

W ostatnich tygodniach zarówno pakistańscy, jak i afgańscy przywódcy talibów wielokrotnie apelowali o jedność, gdy w wyniku starć rywalizujących ze sobą frakcji zginęło wielu talibskich bojowników. W ciągu kilku tygodni w starciach frakcji Sajny i Mehsuda w Południowym Waziristanie zginęło ponad 100 ludzi.

Sajna jest uważany za następcę Wali Ur-Rehmana, człowieka numer dwa wśród talibów, zabitego w zeszłym roku w ataku amerykańskiego samolotu bezzałogowego. Z kolei Mehsud twierdzi, że reprezentuje interesy Hakimullaha Mehsuda, szefa talibów, również zabitego w ub. r. w ataku amerykańskiego drona. Jego następca mułła Fazlullah również wykluczył jakiekolwiek rozmowy pokojowe z rządem, zapowiadając zemstę.

Obaj, Khan Said Sajna i Shehryar Mehsud - jak podaje AFP - pochodzą z plemienia Mehsud. Stanowi ono historycznie główny trzon ugrupowania Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP), skupiającego islamistyczne frakcje, które od 2007 r. toczą rebelię z rządem w Islamabadzie.

Wysocy rangą dowódcy talibscy w Pakistanie i Afganistanie oświadczyli w środę, że zwołali spotkanie rady kierowniczej, żeby omówić ostatnie podziały.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: talibowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz