Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt dla Kultury. Kiedy 1 procent z budżetu?

0
Podziel się:

Dokument zakłada, że uda się osiągnąć taki poziom w przyszłym roku.

Pakt dla Kultury. Kiedy 1 procent z budżetu?
(PAP/Radek Pietruszka)

- Jest połowa kadencji, minęło już trochę czasu od podpisania umowy z Obywatelami Kultury i omówiono to, co dało się zrealizować, a tych rzeczy jest rzeczywiście bardzo dużo ‘- powiedziała po spotkaniu premiera Donalda Tuska z członkami Zespołu ds. Paktu dla Kultury rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Dodała, że zwrócono uwagę na problem edukacji kulturalnej w szkołach i współpracę wszystkich ministerstw w tej sprawie i na robocze, bieżące kontakty z Obywatelami Kultury w dalszym omawianiu problemów dotyczących edukacji, spraw mediów publicznych.

Zespół powstał na mocy rozporządzenia premiera z lipca 2011 r. Jego celem jest wprowadzenie w życie ustaleń podpisanego w maju 2011 r. Paktu dla Kultury, który zakłada m.in. wzrost nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa do 2015 r.

Jak podkreśliła rzecznik rządu, podczas spotkania z satysfakcją zauważono, że dochodzimy do 1 proc. na kulturę i w założonym terminie powinien on zostać osiągnięty. Jak relacjonowała aktywistka ruchu Obywatele Kultury Beata Chmiel wśród najważniejszych poruszanych spraw znalazła się kwestia związana z rozszerzeniem narodowego programu rozwoju czytelnictwa, ogłoszonego przez ministra kultury.

_ - Jednak w tym programie są tylko działania w ramach kompetencji i budżetu ministra. A nie ma tak naprawdę mowy o skutecznym działaniu na rzecz rozwoju czytelnictwa bez włączenia do programu działań w szkołach, przedszkolach i współpracy z rodzicami, które są najważniejsze dla wykształcenia późniejszych nawyków. I, o ile program rozwoju czytelnictwa dotyczy działań państwa na rzecz bibliotek publicznych, tak ministerstwo edukacji musi podjąć podobne działania na rzecz bibliotek szkolnych _ - oceniła Chmiel.

Podczas spotkania zespołu rozmawiano też o kwestii wspólnie prowadzonego przez ministerstwa wieloletniego programu rządowego na rzecz edukacji kulturalnej, artystycznej, audiowizualnej, medialnej i obywatelskiej. _ Jest to w kompetencjach różnych resortów, więc obecność premiera służyła też temu, by takie horyzontalne działania rządu były skuteczniejsze _ - mówiła Chmiel.

Przewodniczącym Zespołu ds. Paktu dla Kultury jest obecnie szef Kancelarii Premiera Jacek Cichocki. W jego składzie są ministrowie: kultury i dziedzictwa narodowego, edukacji narodowej, nauki i szkolnictwa wyższego, rozwoju regionalnego, a także przedstawiciele samorządu terytorialnego różnych stopni, organizacji społecznych, ruchu Obywatele Kultury i instytucji kultury.
Dyskutowano również - jak relacjonowała - o kwestiach dotyczących barier prawnych w działaniu instytucji kultury związanych z uprawianiem twórczości i uzyskiwaniem dochodów z twórczości artystycznej oraz o kwestiach związanych z programami na rzecz aktywności obywatelskiej i tworzenia koalicji obywatelskich na rzecz instytucji kultury. _ Taki program jest już wpisany w program rozwoju czytelnictwa, ale chodzi o to, by tego typu działania były też wpisane w logikę działań na rzecz realizacji Paktu. Uważamy, że edukacja kulturalna czy obywatelska są najskuteczniejszymi narzędziami służącymi budowaniu potencjału rozwoju społeczeństwa obywatelskiego _ - powiedziała przedstawicielka Obywateli Kultury.

Wśród poruszanych tematów znalazły się także m.in. kwestie rewitalizacji przestrzeni publicznej, miejskiej i społecznej.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)