Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny i EMS na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego

0
Podziel się:

Niemieccy sędziowie zdecydują do końca lipca, czy prezydent Niemiec Joachim Gauck (na zdjęciu) może podpisać obie ustawy.

Pakt fiskalny i EMS na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego
(Tohma/cc/wikipedia)

Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe przystąpi jutro do rozpatrzenia skarg przeciwko paktowi fiskalnemu i funduszowi pomocy dla euro EMS. Niemieccy sędziowie zdecydują do końca lipca, czy prezydent Niemiec Joachim Gauck (na zdjęciu) może podpisać obie ustawy.

Trybunał w Karlsruhe postanowi w pierwszej kolejności, czy Gauck może złożyć swój podpis pod obu traktatami do czasu rozstrzygnięcia merytorycznego skarg, które spodziewane jest dopiero za kilka miesięcy.

Obie izby niemieckiego parlamentu, Bundestag i Bundesrat, przyjęły pakt fiskalny i EMS dziesięć dni temu wymaganą większością dwóch trzecich głosów. Przeciwnicy obu traktatów uważają, że nowe prawa zbyt mocno ingerują w kompetencje parlamentu narodowego w sprawach budżetowych i naruszają zasady demokracji.

Obie ustawy miały wejść w życie 1 lipca. Kanclerz Angela Merkel zabiegała ze względów prestiżowych o to, by Niemcy, największa gospodarka UE, znalazły się w pierwszej grupie krajów, które zaaprobowały ważne dla eurolandu i całej wspólnoty europejskiej projekty.

Skargi wstrzymały jednak proces ratyfikacji paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny budżetowej oraz Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego na wsparcie zadłużonych krajów strefy euro. Zgodnie z sugestią sądu konstytucyjnego prezydent Gauck zapowiedział, że zaczeka z podpisaniem ustaw ratyfikacyjnych, do czasu rozpatrzenia skarg.

W minionych dziesięciu dniach do Karlsruhe wpłynęło sześć wniosków o sprawdzenie zgodności traktatów z niemiecką konstytucją. Wśród wnioskodawców są opozycyjna partia Linke (Lewica), eurosceptyczny poseł bawarskiej CSU Peter Gauweiler oraz stowarzyszenie _ Więcej Demokracji _, które zgromadziło pod skargą 12 tys. podpisów, a także ugrupowanie Freie Waehler (Wolni Wyborcy).

Niemiecki rząd będzie reprezentował podczas rozprawy minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Przedstawiciele największych niemieckich partii, które poparły oba traktaty, spodziewają się decyzji zgodnej z ich oczekiwaniami. _ - Jesteśmy przekonani, że uchwalone przez nas ustawy przejdą pomyślnie kontrolę Trybunału Konstytucyjnego _ - powiedział minister gospodarki Philipp Roesler w wywiadzie dla dziennika _ Bild _ (wydanie poniedziałkowe).

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert (CDU)
ostrzegł przed negatywnymi skutkami zablokowania przez Karlsruhe paktu fiskalnego i EMS _ nie tylko dla Niemiec ale dla całej zjednoczonej Europy _. _ Dlatego nie mam wątpliwości, że wydając wyrok Trybunał Konstytucyjny weźmie ten kontekst pod uwagę _ - powiedział Lammert. Szef największej partii opozycyjnej - SPD, Sigmar Gabriel, wyraził przekonanie, że sędziowie nie zakwestionują merytorycznej strony obu ustaw.

Prezydent Gauck wyraził tymczasem zrozumienie dla obaw obywateli. _ - Autorzy skarg mają pełne prawo do wyrażania swoich zastrzeżeń _ - powiedział prezydent Niemiec, apelując do Merkel o lepsze wyjaśnienie rodakom kontrowersyjnych ustaw. _ Jej obowiązkiem jest szczegółowe opisanie, co (te ustawy) oznaczają, także z punktu widzenia podatników _ - powiedział Gauck.

We wcześniejszych orzeczeniach, dotyczących m.in. pomocy dla Grecji, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego uznali przekazywanie przez niemieckie władze kompetencji i praw Unii Europejskiej za dozwolone, zastrzegając jednak, że istnieje granica, której nie można przekroczyć bez zmiany konstytucji. Taką zmianę musiałoby zaakceptować w referendum społeczeństwo Niemiec.

Jak pisze dpa, podpisanie ustaw przez prezydenta oznacza w świetle prawa międzynarodowego akceptację ich przez Niemcy, nawet jeśli Trybunał uzna je później za niezgodne z konstytucją.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważny dokument UE bez zgody w Niemczech Chadecko-liberalny rząd Niemiec oraz opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni nie zdołali uzgodnić warunków ratyfikacji przez Niemcy unijnego paktu fiskalnego.
Wprowadzą nowy podatek. Chcą go w Europie Partia rządząca dogadała się z opozycją w celu wprowadzenia podatku od transakcji finansowych.
Niemcy ostrzegają Grecję. Na poważnie Niemiecki minister finansów podkreśla, że Grecja powinna poważnie traktować zapowiedź, iż nie otrzyma kolejnej części pomocy finansowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)