Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pakt fiskalny w Sejmie. Premier chce przekonac posłów

0
Podziel się:

Pakt wymusza ściślejszą dyscyplinę finansową i przewiduje sankcje za jej złamanie. Polskę będzie obowiązywał wtedy, gdy wejdziemy do unii walutowej, czyli przyjmiemy euro.

Pakt fiskalny w Sejmie. Premier chce przekonac posłów
(Maj/Reporter)

Dziś w Sejmie odbędzie się debata na ten temat.

Pakt fiskalny narzuca ściślejszą dyscyplinę finansową, wprowadza między innymi regułę wydatkową. Kraje, które go ratyfikowały, muszą trzymać w ryzach budżety, w przeciwnym razie grożą im sankcje. Wiele zapisów paktu jest już w innych unijnych przepisach, ale założenie było takie, by przywrócić wiarygodność strefie euro i całej Unii.

_ Pakt fiskalny wymusza odpowiedzialność, w walce z kryzysem jest skutecznym narzędziem _ - mówił niedawno komisarz do spraw gospodarczych Olli Rehn.

Państwa bez wspólnej waluty, głównie Polska, pilnowały, by w pakcie nie pojawiły się zapisy sankcjonujące podział Europy. Chodziło głównie o organizowane szczyty. Uzgodniono, że spotkania z udziałem 27 krajów będą odbywały się za każdym razem przed szczytem eurolandu, chyba że nadzwyczajne okoliczności usprawiedliwią narady strefy euro.

Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazały jednak, że podziału Europy nie udało się zatrzymać. Strefa euro, nie oglądając się na innych, zaczęła się reformować i ściślej integrować.

Analityk Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ ocenia, że pakt fiskalny jest bardzo ważny dla uzdrowienia finansów Europy, a także chronienia jej przed kryzysem. Adam Ruciński z firmy doradczej BTFG jest przekonany, że powinniśmy podpisać ten dokument. Obawia się natomiast, że debata będzie bardziej polityczna niż ekonomiczna.

Także większość Polaków popiera zwiększenie kontroli nad budżetami państw strefy euro przez instytucje unijne. Jednocześnie niemal co drugi obywatel RP (45 procent) popiera ratyfikację przez Polskę paktu fiskalnego. To wynik badań przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej.

Akceptacja rozwiązań mających na celu wzmocnienie dyscypliny finansowej w krajach strefy euro przeważa nieomal we wszystkich analizowanych przez CBOS grupach. Największe poparcie dla paktu fiskalnego wyrażają zwolennicy członkostwa Polski w UE.

Są nimi osoby z wykształceniem wyższym (57 proc.), zarabiające więcej niż 1500 zł miesięcznie (56 proc.), a także zadowolone ze swoich warunków materialnych (57 proc.). Najrzadziej za ratyfikacją paktu fiskalnego opowiadają się ludzie starsi: powyżej 65 roku życia (35 proc.), osoby z wykształceniem podstawowym (37 proc.) i ludzie uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (24 proc.).

Za ratyfikacją paktu fiskalnego opowiadali się najczęściej wyborcy Platformy Obywatelskiej, a także co drugi zwolennik Polskiego Stronnictwa Ludowego, Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Wśród sympatyków Prawa i Sprawiedliwości przeważa sprzeciw wobec założeń paktu.

Zgodnie z wynikami, jakie otrzymał CBOS, to kryzys w strefie euro przyczynił się dostrzegania potrzeby wzmocnienia kontroli nad finansami państw eurolandu. Polacy równocześnie zgadzają się, by Unia mogła nakładać kary za nieprzestrzeganie dyscypliny finansów publicznych. CBOS odnotował jednak, że poparcie dla rozwiązań zawartych w pakcie fiskalnym zmalało w porównaniu do zeszłego roku.

Z przeprowadzonych przez CBOS badań wynika także, że sytuacja w strefie euro nadal budzi niepewność Polaków. Blisko co trzeci badany (32 proc.) sądzi, że w najbliższych latach strefa euro skurczy się lub nawet rozpadnie. Praktycznie tyle samo osób (31 proc.) przewiduje, że będzie zachowane status quo - żadne państwo nie przystąpi do strefy euro ani z niej nie wystąpi. Nieco więcej niż co piąty ankietowany (22 proc.) spodziewa się rozszerzenia strefy euro o kolejne państwa.

Badanie _ Aktualne problemy i wydarzenia _ przeprowadzono w dniach 31 stycznia - 6 lutego 2013 roku na liczącej 1111 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Pakt podpisano w marcu ubiegłego roku. Jest on obowiązkowy dla krajów strefy euro i otwarty dla państw spoza niej. Podpisy pod dokumentem złożyli liderzy 25 krajów członkowskich, z wyjątkiem Czech i Wielkiej Brytanii. W krajach strefy euro pakt obowiązuje od tego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Specjalne posiedzenie Sejmu. Prośba Tuska Posiedzenie to odbędzie się 19. lutego na prośbę premiera Donalda Tuska.
Ważą się losy Bartosza Arłukowicza, poleci? Głowy ministra zdrowia domaga się cała opozycja, a lista jego grzechów jest długa. Największe to...
Budżet 2013 w liczbach. Zobacz, co się zmieni _ Budżet uchwalony. Stabilność w czasach kryzysu - bezcenna _ - napisał na twitterze, tuż po głosowaniu w Sejmie premier Donald Tusk.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)