Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Palestyński prezydent krytykowany za wywiad telewizyjny

0
Podziel się:

Dla Palestyńczyków oznaczało to, że Abbas jednoznacznie zrzekł się prawa palestyńskich uchodźców do powrotu na ziemie.

Palestyński prezydent krytykowany za wywiad telewizyjny
(PAP/EPA)

Wywiad w izraelskiej telewizji z palestyńskim prezydentem Mahmudem Abbasem (na zdj.) wywołał burzę. Przez weekend Abbasa skrytykował rządzący w Strefie Gazy radykalny ruch Hamas, premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz kilku jego ministrów. Politycy są podzieleni* *.

W czwartek wieczorem w wywiadzie dla izraelskiego kanału 2. Abbas powiedział m.in., że _ Zachodni Brzeg, Strefa Gazy i Jerozolima Wschodnia to Palestyna, a cała reszta to Izrael - teraz i na zawsze _. Dodał też, że miasto Safed leżące na północy Izraela, z którego jego rodzina została wygnana w 1948 roku, gdy Abbas miał 13 lat, chciałby jedynie odwiedzić, ale nie zamieszkać w nim.

Dla Palestyńczyków oznaczało to, że Abbas jednoznacznie zrzekł się prawa palestyńskich uchodźców do powrotu na ziemie, z których musieli uciekać lub zostali wygnani w trakcie wojny powstającego Izraela z sąsiednim krajami arabskimi w 1948 roku.

Palestyńczycy domagają się, by tak jak inni uchodźcy, mogli wrócić do swoich domów, które dziś znajdują się na terytorium Izraela. Jednak Izrael odrzuca taką możliwość m.in. z powodów demograficznych. Palestyńscy uchodźcy liczą około pięciu milionów, a ludność Izraela to niecałe 8 mln osób.

Netanjahu potępił Abbasa i w oświadczeniu prasowym zarzucił, że jego słowa nie mają pokrycia w czynach. Niedzielne otwarcie posiedzenia izraelskiego rządu premier również zaczął od kwestii wywiadu z Abbasem. _ - Słyszałem, że już się wycofał ze swoich słów. To kolejny dowód na to, jak ważne są bezpośrednie negocjacje bez żadnych warunków wstępnych. Jerozolimę i Ramallah dzieli zaledwie siedem minut _ - powiedział Netanjahu.

Abbasa chwalił za to izraelski prezydent Szimon Peres. Podkreślił, że Abbas jest prawdziwym partnerem do rozmów pokojowych, że jego obietnica unikania przemocy i szukanie rozwiązania dla problemu palestyńskich uchodźców poza granicami Izraela, to ważne stwierdzenia, idące w parze z tym co myśli większość Izraelczyków.

Netanjahu ostro zaatakował były premier Ehud Olmert, który właśnie rozważa powrót do polityki. Olmert oskarżył obecny gabinet o odpowiedzialność za brak rozmów pokojowych z Palestyńczykami i narażanie kluczowych interesów Izraela.

_ - Zamiast promować negocjacje, izraelski rząd podjął kroki, które wzmacniają Hamas i osłabiają władze Autonomii Palestyńskiej pod przywództwem Abbasa, władze, które wierzą w pokój, a nie w przemoc _ - powiedział Olmert.

Słowa Abbasa wywołały też burzę wśród Palestyńczyków.

_ - Żaden Palestyńczyk nie zaakceptowałby zrzeczenia się prawa naszych ludzi do powrotu do ich domów, wiosek i miast, z których byli wysiedleni. Jeśli Abu Mazen (Abbas) nie chce Safedu, Safed będzie zaszczycony niegoszczeniem ludzi takich jak on _ - powiedział rzecznik rządzącego Strefą Gazy Hamasu cytowany przez palestyńską agencję Maan.

Wywiad Abbasa wzbudził protesty w obozach dla uchodźców w Gazie, gdzie spalono jego zdjęcia.

Abbas w sobotnim wywiadzie dla egipskiej gazety _ Al-Hajat _ tłumaczył, że mówił o swoim osobistym stanowisku i jego wcześniejsza wypowiedź nie oznaczała zmiany polityki. _ - Nikt nie zrezygnowałby ze swojego prawa do powrotu. Ale wszystkie międzynarodowe ustalenia dotyczące kwestii uchodźców mówią o rozwiązaniu, na które zgodzi się również Izrael _ - powiedział Abbas.

Izraelski minister spraw zagranicznych Awigdor Lieberman stwierdził, że liczy się to, co Abbas mówi _ swoim ludziom po arabsku _, a minister edukacji Gideon Saar oskarżył Abbasa o próbę wpływania na zbliżające się izraelskie wybory parlamentarne.

Czytaj więcej w Money.pl
W tym Palestyńczycy i Żydzi się zgadzają W piątek mija 95. rocznica deklaracji Balfoura, w której Wielka Brytania obiecała wsparcie dla stworzenia w Palestynie narodowej siedziby Żydów.
Sikorski przyjmuje Palestyńczyków. O co chodzi? Potrzeba przełamania impasu w rozmowach pokojowych między Izraelem i Palestyną - powiedział szef MSZ Radosław Sikorski.
Tam cywilów sądzą wojskowi. Jest raport Human Rights Watch (HRW) w najnowszym raporcie oskarżyła ruch Hamas rządzący w Strefie Gazy m.in. o torturowanie więźniów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)