Notowania

Jarosław Kaczyński
22.04.2012 18:40

Palikot chce reform. Jeździ po Polsce i przekonuje

- Nikt nie rzucił we mnie jajkiem - cieszył się na koniec wystąpienia. - Bo są za drogie - usłyszał z tłumu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Lepiej zbudować biogazownie w całym kraju wzorem Niemiec, bo mogą one stworzyć 300-400 tysięcy miejsc pracy, zamiast tworzyć jedną elektrownię atomową, która stworzy ich 400 - to jeden z pomysłów Janusza Palikota na walkę z bezrobociem. Kolejny to obniżenie składek ZUS.

Zdaniem lidera Ruchu Palikota składki ZUS trzeba obniżyć o 30 proc. i jednocześnie zlikwidować umowy śmieciowe. _ - Choć składki ZUS byłyby mniejsze, to wpływy do budżetu by się zwiększyły, bo składki te odprowadzane byłyby przez firmy za większą liczbę osób _ - wyjaśniał Janusz Palikot.

Polityk przekonywał opolan, że jak najszybciej trzeba podjąć walkę z bezrobociem bo w tej chwili 3 mln osób nie ma pracy, a kolejne 3 mln w jej poszukiwaniu wyjechało za granicę. _ - Na Opolszczyźnie widać to najlepiej. Pewnie każdy z was ma kogoś w rodzinie czy wśród znajomych, kto jest za granicą _ - zwrócił się do uczestników dzisiejszego spotkania lider Ruchu Palikota. Podczas wizyty w Opolu zapowiadał _ Korektę kapitalizmu _, czyli gospodarczy program swojej partii, który w całości ma przedstawić 1 maja. I dodał: _ - W Polsce nie ma problemu braku chęci do pracy. Jest brak miejsc pracy _.

Palikot zarzucił rządzącym podczas dzisiejszego spotkania w Auli Błękitnej Uniwersytetu Opolskiego, że zamiast koncentrować się właśnie na walce z bezrobociem, wdają się w niekończące debaty polityczne. _ - Przecież dzięki sprowadzeniu do Polski wraku tupolewa nie zostanie utworzone ani jedno miejsce pracy, nie powstanie ani jeden kilometr autostrady _ - przekonywał.

Skrytykował premiera Donalda Tuska za to, że miał się on przyczynić do _ rozchwiania emocjonalnego _ społeczeństwa w związku z dyskusją o wypadku w Smoleńsku. Palikot powiedział, że premier Tusk by odwrócić uwagę od niepopularnych decyzji i nietrafionych decyzji, jak te w sprawie listy leków refundowanych, ACTA czy wydłużenia wieku emerytalnego, przedłuża dyskusję o Smoleńsku wywoływaną przez Jarosława Kaczyńskiego i Antoniego Macierewicza.

Palikot opowiedział się za likwidacją Senatu oraz za ograniczeniem liczby posłów do 360 (jeden poseł na 100 tys. obywateli). Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach nastąpi kilka transferów posłów z Platformy Obywatelskiej (PO) do Ruchu Palikota, a bardzo duża ich ilość ma mieć miejsce pod koniec roku. _ - Platforma może nawet rządzić jako rząd mniejszościowy, ale z tego wyjdzie ściągając do siebie posłów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, a nawet Prawa i Sprawiedliwości _ - skwitował Palikot.

Janusz Palikot zapewnił w Opolu, że gdyby jego partia doszła do władzy i miała tworzyć rząd, składałby się on z niezależnych fachowców i nie byłoby w nim polityków Ruchu Palikota. Zapytany o zaplecze i konkretne nazwiska, które miałyby taki rząd tworzyć Palikot stwierdził, że nie może ich wymieniać, bo w obecnej sytuacji każda z tych osób by mu odmówiła chcąc zachować niezależność. _ _

_ - Ci ludzie mogliby powiedzieć "tak" premierowi, a nie liderowi opozycyjnego ugrupowania. Ale gdybym miał mówić o swoich typach dla przykładu, to wyobrażam sobie na stanowisku ministra spraw zagranicznych kogoś takiego jak Andrzej Olechowski, na stanowisku ministra edukacji kogoś takiego jak Magdalena Środa, a ministra finansów takiego fachowca jak Jerzy Hausner _ - powiedział.

Na koniec zażartował, że Opole to nadzwyczaj spokojne miejsce na trasie jego spotkań, w którym nie miał miejsca żaden incydent. _ - Nikt nie rzucił we mnie jajkiem _ - śmiał się Palikot. _ Bo są za drogie _ - podsumował jeden z uczestników spotkania.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wyniki sondażu. Palikot w opałach SLD idzie przebojem, a Janusz Palikot ma się o co martwić. Jedna piąta Polaków jest do wzięcia.
Palikot zjednoczył wszystkie partie w Sejmie Politycy jednoznacznie oceniają dla Money.pl, pomysły zmian w sprawie finansowania partii.
Palikot ubliża i chce by przepraszać terrorystów _ Miller powinien stanąć przed Trybunałem Stanu i przeprosić _. Ostra reakcja polityków.
Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz