Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
psl
02.12.2012 16:10

Palikot: Niech szef PSL przedstawi plan odpolitycznienia administracji

Treść listu Palikot zaprezentował podczas konferencji prasowej w Katowicach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maciej Goclon/East News)

Janusz Palikot zaapelował do nowego lidera PSL o przedstawienie planu odpolitycznienia administracji. W liście do Janusza Piechocińskiego szef Ruchu Palikota nazwał skandalem zawłaszczanie stanowisk w administracji państwowej przez działaczy PSL._ _

_ Wzywamy pana przewodniczącego do przedstawienia planu odpolitycznienia administracji, którego sporządzenie po aferze taśmowej (chodzi o ujawnione w lipcu nagranie, na którym działacze PSL rozmawiają o nadużyciach w instytucjach, gdzie wpływy ma PSL - red.) zapowiedział wicepremier Waldemar Pawlak _ - napisał Palikot do Piechocińskiego, wyrażając nadzieję, że jego wybór na szefa PSL będzie oznaczać _ zmianę jakościową _ w zarządzaniu tą partią.

Treść listu Palikot zaprezentował podczas niedzielnej konferencji prasowej w Katowicach. Wystąpienie do Piechocińskiego to dalszy ciąg publicznej dyskusji między tymi politykami, którą zapoczątkował opublikowany w sobotę wywiad Palikota dla _ Gazety Wyborczej _ zatytułowany _ Muszę być chamem _. W wystąpieniu podczas sobotniego posiedzenia Rady Naczelnej PSL Piechociński z dezaprobatą odniósł się do słów Palikota.

Jak mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej Palikot, Piechociński powinien przedstawić plan _ prawdziwego odchamienia polskiego życia politycznego i administracji, które polegałoby na przedstawieniu pewnego raportu, bilansu po aferze taśmowej, zapowiedzianego przez Waldemara Pawlaka, który miał wykonać rekomendowany jeszcze przez niego obecny minister rolnictwa _.

_ Chcemy się dowiedzieć, co zostało przez te wszystkie miesiące od afery taśmowej zrobione, zrealizowane przez ministra rolnictwa i jakie będą decyzje przewodniczącego Piechocińskiego w tej sprawie _ - dodał Palikot.

Odnosząc się do słów Piechocińskiego, który skrytykował Palikota za _ chamski _ język w polityce, Palikot powiedział: _ czy kraść w spółkach skarbu państwa przez tysiące działaczy PSL to jest elegancko? Wystarczy tylko mówić +ach+, +ą+ i +ę+ i to jest super, tak? Mija cztery miesiące od raportu o gigantycznej kradzieży kosztem polskiego państwa przez działaczy PSL-u - czy problemem jest język, czy problemem jest kradzież w polskiej polityce? _ - pytał szef Ruchu Palikota.

W liście do szefa ludowców Palikot wskazał, iż _ nie jest tajemnicą, że państwowy majątek wykorzystywany jest przez niektórych działaczy Stronnictwa dla własnych korzyści, że spółki skarbu państwa zarządzane są jak własny folwark przez członków PSL _. Przywołał nieprawidłowości, ujawnione w tzw. aferze taśmowej oraz w raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

_ Skandaliczną jest sytuacja, w której zawłaszczanie stanowisk w administracji państwowej przez działaczy PSL powstrzymuje zmiany mające na celu zmniejszenie przerośniętej do granic absurdu biurokracji. Brak zdecydowanych kroków i przedkładanie partyjnych interesów nad interesem publicznym doprowadzi do tego, że Polska nadal będzie w drugiej pięćdziesiątce rankingu +Doing Business+ Banku Światowego, hamując rozwój małego i średniego biznesu, który stanowi koło zamachowe polskiej gospodarki _ - napisał Palikot w imieniu swojego ugrupowania.

Palikot przyznał, że brutalnie i personalnie atakuje polityków PSL za _ nepotyzm i partyjniactwo _ a polityków PiS za różnego rodzaju inne wypowiedzi. _ Ale to jest atakowanie polityków _ - podkreślił Palikot, zarzucając PiS atakowanie ludzi inaczej myślących, a PSL - niedopuszczalne praktyki jego działaczy.

_ Prawdziwym problemem polskiej polityki jest to, że za uśmiechem Janusza Piechocińskiego kryją się wilcze kły działaczy PSL, którzy rozkradają nasz kraj _ - powiedział Palikot. Jego zdaniem _ chamstwem _ jest _ gra Janusza Piechocińskiego _, a nie język używany przez Palikota. Zarzucił liderowi PSL cynizm i wezwał go do _ zrobienia porządku _ w PSL.

Tzw. afera taśmowa wiąże się z ujawnieniem w lipcu przez _ Puls Biznesu _ nagrania rozmowy szefa kółek rolniczych Władysława Serafina z b. prezesem Agencji Rynku Rolnego Władysławem Łukasikiem o możliwych nieprawidłowościach w spółkach związanych z Ministerstwem Rolnictwa. Chodziło m.in. o spółkę Elewarr. W związku z nagraniem do dymisji podał się minister rolnictwa Marek Sawicki z PSL. Zastąpił go Stanisław Kalemba.

Czytaj więcej o polskiej polityce w Money.pl
"Palikot ma fachowców tylko od konopii" Ruch Palikota ma wymaganej liczby posłów niezbędnej do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec rządu.
Pawlak ujawnia, co jest lepsze od skręta Lider PSL: _ Tak możemy odmieniać oblicze tej ziemi. To lepsze od tego co robi Palikot _.
Są decyzje odnośnie emerytur i Kaczyńskiego Rafał Grupiński, szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, mówi o jej najważniejszych planach.
Tagi: psl, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz