Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Palikot powinien zostać wicepremierem

0
Podziel się:

Dr Bartłomiej Biskup tłumaczy jaką rolę na lewej stronie sceny politycznej może odegrać Ruch Palikota.

Palikot powinien zostać wicepremierem
(Krzysztof JASTRZEBSKI/East News)
bFerBbLV

Money.pl: Czy stosunkowo wysoki wynik wyborczy Ruchu Palikota to rzeczywiście niespodzianka?

Dr Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego: I tak i nie, ponieważ w ostatnich dwóch-trzech tygodniach sondaże pokazywały, że partia Janusza Palikota zyskuje zwolenników. I trzeba przyznać, że kampania medialna prowadzona przez niego przyniosła efekty. Niespodzianką natomiast będzie przede wszystkim to, czym ta partia będzie w Sejmie. Na razie nie wiemy, kto w tej partii jest i z tego względu przypomina to sytuację, gdy do parlamentu weszła Samoobrona.

Ruch Palikota wpisze się w nurt lewicowy?

Zdecydowanie, ponieważ odebrał część wyborców SLD. Widzę wręcz taki scenariusz, w którym Ruch Palikota będzie dążył do zmniejszenia roli SLD i być może pokusi się o stworzenie czegoś silniejszego.

bFerBbLX

I sądząc z tego, co mówił przed wyborami Janusz Palikot - bardziej radykalnego. Ostra retoryka i hasła nawołujące np. do legalizacji narkotyków zostanie?

Można powiedzieć, że wersalu nie będzie. Poza tym znając przeszłość Palikota, to rola sejmowego _ enffant terrible _odpowiada mu. Zrobił przecież wiele na gruncie spektakli politycznych. Jedyne co mogłoby go zmienić, to wejście do rządu. Tak było przecież z Andrzejem Lepperem, który też się zmienił, gdy został wicepremierem.

**Czytaj komentarz redaktora naczelnego Money.pl

bFerBbMd

A jak ocenić wynik Prawa i Sprawiedliwości? Jarosław Kaczyński szedł do wyborów z zamiarem przejęcia rządów.

PiS od 6 lat utrzymuje podobny wynik w wyborach. Jednak jeśli przyjąć, że Kaczyński chciał wygrać, to jest to porażka, bo nie spełniły się nadzieje pokładane w liderze. Platforma Obywatelska ma nadal duże poparcie i przez cztery lata nic się w tym względzie nie zmieniło. PiS nie zdołał przekonać więcej ludzi. Teraz nasuwa się pytanie, czy będzie potrafił dalej utrzymać swoich zwolenników, a następne wybory - do Parlamentu Europejskiego są dopiero za trzy lata. Nie będzie więc szybko okazji, żeby znowu się sprawdzić.

PiS-owi zabraknie _ paliwa _ do tego, by utrzymać poparcie?

Prezes Kaczyński jest jednym z lepszych polityków, ma duży talent i wyczucie polityczne, ale ma też godnego przeciwnika w osobie Donalda Tuska. Myślę, że będzie musiał przeformułować strategię by działać skutecznie przez kolejne cztery lata.

bFerBbMe
Wszystko wskazuje na to, że PO i PSL będą mogły nadal tworzyć rządzącą koalicję. Jeśli jednak zabrakło by im mandatów do tego by mieć większość w Sejmie, to kogo wezmą do koalicji?

Czytaj wywiad z dr Jarosławem Flisem

bFerBbMf

Możliwe są dwa scenariusze. W pierwszym PO i PSL będą wyciągać pojedynczych posłów z SLD i Ruchu Palikota.

W drugim do koalicji dokoptowane zostanie SLD lub Ruch Palikota, przy czym moim zdaniem bardziej prawdopodobny byłoby wciągnięcie do obozu rządzącego Palikota.

Przed wyborami Donald Tusk jak i PSL zarzekali się, że taki alians jest wykluczony.

Proszę pamiętać, że Janusz Palikot już był w Platformie. Zna się z premierem, a to, że pojawiła się jakaś książka, w której opisuje partyjne kulisy PO, nie będzie miało znaczenia, gdy przyjdzie do liczenia mandatów. Będzie w moim odczuciu łatwiejszym partnerem dla PO niż Grzegorz Napieralski, który teraz ma trudną pozycję w swojej partii.

Zatem według takiego scenariusza Janusz Palikot mógłby wejść w skład rządu?

Powinien nawet zostać wicepremierem, choć dotychczas mówił, że nie chce być ministrem.

bFerBbMg
Inne komentarze powyborcze czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t160792.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/palikot;trzeci;i;liczy;na;wiecej;nasi;wyborcy;lubia;dlugo;spac,34,0,932642.html) Ruch Palikota: 21 dni i rządzilibyśmy sami Według sondażu exit poll, Ruch Palikota wejdzie do Sejmu z poparciem 10,1 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t160778.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/tusk;zwycieski;podziekowal;wyborcom,24,0,932632.html) Tusk dziękuje wyborcom PiS. "Tamte chwile miały sens" Premier zapowiedział, że będzie pracował dla wszystkich Polaków, niezależnie od tego na kogo głosowali.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t160782.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;szanuje;wynik;wyborow;rozliczen;w;partii;nie;bedzie,19,0,932627.html) Kaczyński: Szanujemy wynik wyborów, ale... Jarosław Kaczyński przemawiał w sztabie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości.
bFerBbMy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)