Notowania

paliwa
09.05.2006 14:02

Paliwa tanieją i będą tanieć

W tym roku można spodziewać się spadku cen ropy do 50 USD za baryłkę, a w 2007 r. do 45 USD za baryłkę. Wszystko za sprawą rosnącej produkcji oraz zaczynającego słabnąć popytu. Od dziś obniżki hurtowych cen paliw wprowadziła Grupa Lotos i PKN Orlen.

Podziel się
Dodaj komentarz

W tym roku można spodziewać się spadku cen ropy do 50 USD za baryłkę, a w 2007 r. do 45 USD za baryłkę - *oceniają analitycy grupy Capital Economics Ltd. * Wszystko za sprawą rosnącej produkcji oraz zaczynającego słabnąć popytu. Od dziś obniżki hurtowych cen paliw wprowadziła Grupa Lotos i PKN Orlen.

Obecnie baryłka ropy kosztuje ponad 70 USD - baryłka ropy Brent zdrożała w tym roku o 16 proc. do rekordowych 74,97 USD zanotowanych 2 maja.

Ceny ropy, miedzi i cynku wzrosły w tym roku do rekordowych poziomów, bo inwestorzy chętnie kupowali te surowce obok akcji i obligacji.Miedź zdrożała od początku roku na giełdzie w Londynie o 74 proc., a 5 maja za tonę tego metalu płacono rekordowe 7.800 USD. Cynk "skoczył" od początku roku o 78 proc., a nikiel - o 47 proc.

Ekonomista Capital Economics, Simon Hayley, spodziewa się też, że ceny takich metali jak miedź, nikiel i cynk spadną do końca przyszłego roku o 40 proc.

Ceny paliw na świecie i w Polsce już spadają. Jacek Wróblewski z Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego uważa, że fakt ten można wiązać, między innymi, z uspokojeniem sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Od dziś obniżki hurtowych cen paliw wprowadziła Grupa Lotos i PKN Orlen. W płockiej firmie ceny benzyny spadają od 15 do 16 złotych za tonę, co w detalu może oznaczać obniżki rzędu półtora grosza za litr. W PKN Orlen spada też cena oleju napędowego o 24 złotę za tonę.

W Grupie Lotos za tonę tego paliwa trzeba płacić 18 złotych mniej niż do tej pory, za tysiąc litrów benzyny mniej od 12 do 16 złotych. W detalu da to podobne obniżki jak w płockim koncernie.

Tagi: paliwa, benzyna, gospodarka, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz