Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo chce się pozbyć 60 PKS-ów

0
Podziel się:

Resort chce przyspieszyć prywatyzację i komunalizację przedsiębiorstw.

Państwo chce się pozbyć 60 PKS-ów
(Rawac/CC/Flickr)

Do końca roku *Ministerstwo Skarbu Państwa* chce zakończyć prywatyzację lub komunalizację tych spółek - *poinformował wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski podczas spotkania sejmowej komisji skarbu. *

Wiceszef resortu skarbu podkreślił, że tylko 15 Przedsiębiorstw Komunikacji Samochodowej, spośród 72 pozostających jeszcze w 2009 r. pod nadzorem MSP, osiągnęło zysk za ubiegły rok. Pozostałe spółki miały straty.

_ - W związku z tym resort skarbu uznał, że należy przyspieszyć przekształcenia własnościowe PKS-ów, mające na celu ich prywatyzację, ale również komunalizację _ - powiedział.

_ - Te spółki wymagają odpowiedniego dokapitalizowania na zakup nowych autobusów i taboru. PKS-y nadzorowane przez MSP potrzebują też nowego sposobu zarządzania. To oznacza, że nie wystarczy się tylko koncentrować na samych usługach transportowych, ale również na szukaniu innych dodatkowych źródeł osiągania zysku _ - dodał wiceminister.

Zaznaczył, że większość PKS-ów posiada stacje paliw oraz stacje diagnostyczne. Inny nowy obszar, który powinien być rozwinięty, dotyczy usług wulkanizacyjnych na terenach, będących własnością PKS-ów - podkreślił.

Budzanowski poinformował, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy resort skarbu przekazał samorządom 19 PKS-ów. Chodzi m.in. o PKS Łuków, PKS Racibórz i PKS Oława.

Wiceminister zapowiedział, że MSP chce przeznaczyć do komunalizacji 38 spółek, a 22 sprywatyzować. - _ Komunalizacją PKS-ów są zainteresowani marszałkowie województw, w tym m.in. świętokrzyskiego, lubelskiego oraz podlaskiego. W większości jednak przypadków, starostowie występują do MSP z wnioskami o przejęcie danej spółki _ - podkreślił.

Obecnie trwa proces prywatyzacji siedmiu mazowieckich PKS-ów: w Ciechanowie, Gostyninie, Mińsku Mazowieckim, Mławie, Ostrołęce, Płocku i Przasnyszu. Skarb Państwa parafował pod koniec maja z firmą Mobilis z Warszawy ramowy projekt umowy sprzedaży 85 proc. akcji lub udziałów w tych siedmiu PKS-ach. _ Aktualnie trwają negocjacje pakietu socjalnego pomiędzy Mobilis i przedstawicielami organizacji związkowych działających w tych spółkach _ - wyjaśnił.

Ostatnio MSP zaprosiło inwestorów do przetargu w sprawie kupna udziałów w spółce PKS w Lublińcu. Oferty można składać do 9 lipca. Z kolei w środę resort zaprosił inwestorów do udziału w aukcji w sprawie kupna PKS-u w Kielcach. W przypadku pozostałych spółek trwa opracowywanie lub odbiór analiz przedprywatyzacyjnych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)