Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo Islamskie. W Syrii i Iraku dużo dżihadystów z Europy

0
Podziel się:

Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i
Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do "około 3 tysięcy" - poinformował
unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.

Państwo Islamskie. W Syrii i Iraku dużo dżihadystów z Europy
(PAP/EPA)

Liczba dżihadystów z Europy, biorących udział w walkach w Syrii i Iraku, wzrosła w ostatnim czasie do _ około 3 tysięcy _ - poinformował cytowany przez AFP unijny koordynator ds. zwalczania terroryzmu Gilles de Kerchove.

Jeszcze w lipcu de Kerchove mówił o 2 tysiącach Europejczyków walczących w szeregach Państwa Islamskiego. Jego zdaniem wzrost mógł być rezultatem ofensywy lądowej IS na terytorium syryjskim i irackim, jak i proklamowania kalifatu na terenach podbitych.

_ Napływ się nie skończył, jest możliwe, że ogłoszenie kalifatu miało pewien wpływ _ - powiedział koordynator w wywiadzie dla agencji France Presse.

_ Moje szacunki mówią, że jesteśmy gdzieś koło liczby 3 tys. _ - dodał.

Tłumaczył, że europejscy bojownicy rekrutują się głównie z Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Holandii, Szwecji i Danii. Ale wspomniał, że jest też _ kilku _ z Hiszpanii, Włoch, Irlandii i Austrii.

Według de Kerchove'a 20-30 proc. z nich powróciło do domu. Niektórzy wrócili do normalnego życia, inni cierpią na zespół stresu pourazowego, jeszcze inni zradykalizowali się i stanowią zagrożenie.

W czerwcu francuski prezydent Francois Hollande powiedział, że w związku z wyjazdami młodych islamistów z Europy do Syrii Europa musi nasilić współpracę, _ zwłaszcza wywiadowczą _. Najwięcej takich dżihadystów wyjeżdża z Francji.

Na początku lipca 100 imamów z Wielkiej Brytanii podpisało list otwarty do brytyjskich muzułmanów, zalecając im powstrzymanie się od wyjazdu do Syrii; według szacunków brytyjskich władz co najmniej 500 Brytyjczyków wyjechało na wojnę w tym kraju. Możliwe, że wielu udało się w tym celu również do Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)