Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Państwo pomoże w zdobyciu mieszkania

0
Podziel się:

Ministerstwo Budownictwa kończy przygotowywać rozporządzenie, które umożliwi wypłaty kredytów mieszkaniowych, do których będzie dopłacać państwo.

Państwo pomoże w zdobyciu mieszkania
(PAP/ITAR TASS)

Ustawa o pomocy państwa w finansowaniu własnego mieszkania wejdzie w życie 16 października, ale ministerstwo budownictwa musi najpierw wydać rozporządzenie określające warunki oferty , a dopiero wtedy banki podejmą decyzję, czy są zainteresowane udzielaniem takich kredytów.

Lista banków – a ma być ich co najmniej kilka – znana będzie za kilka tygodni.

Zdaniem rzeczniczki Ministerstwa Budownictwa, banki powinny wypłacać preferencyjne kredyty od grudnia lub najpóźniej na początku przyszłego roku.

Preferencyjne kredyty adresowane są dla małżeństw (również bezdzietnych) i osób samotnych z dziećmi. Zgodnie z ustawą, państwo przez osiem lat ma spłacać połowę odsetek od kredytów. Ale ustawa stawia dość ostre warunki przed osobami, które chcą skorzystać z kredytu. W efekcie dopłaty obejmą tylko najtańsze domy i mieszkania, przy czym państwo dopłacać będzie do 50 m kw, w mieszkaniach nie większych niż 75 m kw i domach do 140 metrów kwadratowych.

Według rządowych wyliczeń, przy założeniu że małżeństwo bierze kredyt w wysokości 80 proc. wartości mieszkania na 30 lat, rata kredytu przez osiem lat będzie niższa o jedną trzecią.

Zdaniem ekspertów rynku mieszkaniowego, ustawa nie rozwiąże problemów rynku mieszkaniowego, ale z pewnością przyniesie ulgę finansową niezamożnym rodzinom, szczególnie mniejszych miejscowościach.
Ustawa wbrew pierwotnym planom dopuszcza też finansowanie mieszkań z rynku wtłórnego i domów jednorodzinnych.

| CO JEST W USTAWIE |
| --- |
| Dopłaty do kredytów mają trwać osiem lat. Państwo pokrywałoby połowę odsetek kredytu. Kredyt preferencyjny mógłby być zaciągnięty na 50 metrów mieszkania lub domu jednorodzinnego. Cena mieszkania nie może przekraczać kwoty iloczynu powierzchni użytkowej mieszkania lub domu i średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m.kw. mieszkania. Aby dostać dopłatę, nie można mieć własnego mieszkania ani prawa do najmu mieszkania. Mieszkanie nie mogłoby mieć więcej niż 75 m.kw., a dom 140 m.kw. Kredyt zaciągany byłby wyłącznie w złotówkach. Preferencyjnych kredytów udzielałyby banki, mające umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)