Notowania

kryzys w grecji
03.11.2011 17:03

Papandreu odpuszcza w sprawie referendum

Premier Grecji publikuje ważne oświadczenie. Wygląda na to, że referendum nie będzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Grecji oświadczył, że jest gotów porzucić pomysł referendum w sprawie przyjęcia przez Ateny warunków redukcji długu. Jeorjos Papandreu stwierdził, że referendum nigdy nie było celem samym w sobie, a alternatywą dla niego może być porozumienie między rządem a opozycją, rząd ocalenia narodowego albo wybory.

aktualizacja 17.01

Zaznaczył, że wybory dziś oznaczałyby ryzyko bankructwa i wyjście ze strefy euro. W oświadczeniu opublikowanym na stronie greckiego rządu Papandreu podkreślił, że jedyną drogą do pozostania Grecji w strefie euro jest wprowadzenie trudnych decyzji.

Jednocześnie Papandreu zaznaczył, że wierzy, iż referendum pokazałoby mądrość jego rodaków. Stwierdził też, że Grecja otrzymała dobre warunki redukcji swoich zobowiązań. Wymienił tu obok 100 mld redukcji długu, kolejny pakiet pomocowy, fundusze europejskie przekazywane na nowych zasadach, rekapitalizacja banków i _ mobilizacja naszych partnerów do inwestowania w naszym kraju _.

Od rana Ateny elektryzowały Europę pogłoskami o dymisji obecnego rządu. BBC podawała, że premier Grecji miałby po dzisiejszym posiedzeniu rządu spotkać się z prezydentem Grecji Karolosem Papouliusem. BBC, powołując się na źródła w Atenach, podawało, że zamierzał prezydentowi przedstawić propozycję powołania nowego rządu z byłym szefem greckiego banku centralnego Lucasem Papademosem na czele.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański
Zamieszanie wokół greckiego rządu to efekt przedstawionej przez jego szefa propozycji poddania pod referendum porozumienia w sprawie redukcji greckiego długu. Związany jest z nim plan oszczędnościowy i prywatyzacja majątku narodowego.

Zaskakujący i niekonsultowany pomysł referendum spowodował panikę na międzynarodowych rynkach finansowych i złość polityków krajów Unii Europejskiej. W samej Grecji kolejni ministrowie gabinetu Jeorjosa Papandreu odcinali się od pomysłu referendum. Propozycji premiera sprzeciwił się minister finansów Evangelos Venizelos, główny konkurent Papandreu do przywództwa w partii socjalistycznej.

O pomyśle referendum minister finansów miał dowiedzieć się z mediów. Przeciwni referendum są także ministrowie rozwoju i zdrowia. Część deputowanych partii rządzącej już wypowiedziała posłuszeństwo premierowi. Na jutro premier zaplanował głosowanie nad wotum nieufności wobec swojego gabinetu. Nie wiadomo, czy do niego dojdzie.

Partie muszą się dogadać

Referendum ws. drugiego pakietu ratunkowego eurolandu i MFW nie odbędzie się, jeśli opozycja zgodzi się poprzeć w parlamencie drugi pakiet ratunkowy eurolandu i MFW - powiedział w czwartek premier Grecji Jeorjos Papandreu.

_ - Będę zadowolony, jeśli nie pójdziemy do referendum, co nigdy nie było celem samym w sobie. Cieszę się, że cała ta dyskusja sprawiła przynajmniej, że wielu ludziom wrócił rozsądek _ - oznajmił Papandreu w tekście przemówienia w parlamencie przekazanym wcześniej mediom. - _ Nie ma powodu, by rozpisywać referendum, jeśli opozycja siądzie za stołem rozmów i poprze plan ratunkowy _ - powiedział premier.

Wcześniej rzecznik rządu Ilias Mosialos powiedział, że gabinet jest gotów do rozmów z opozycją na temat jej postulatu utworzenia rządu przejściowego do czasu rozpisania przedterminowych wyborów.

_ _

Więcej o greckim problemie w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/kulisy;szczytu;rostowski;bez;zeba;omdlenia;i;wyzwiska,113,0,956273.html) Kulisy szczytu: Rostowski bez zęba, omdlenia i wyzwiska Maciej Czujko opisuje swoje uczucie do Greków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t95747.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;przyjela;decyzje;do;wiadomosci;papandreu;niech;sie;tlumaczy,228,0,956388.html) Merkel zrozumiała. Niech się Grek tłumaczy Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że oczekuje od greckiego rządu jasności w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t180018.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/to;nowa;era;dla;grecji;trzeba;kontynuowac;prace,27,0,952859.html) To nowa era dla Greków. Co teraz zrobią? Premier Jeorjos Papandreu wyjawił, kiedy planuje powrót kraju na rynek międzynarodowych obligacji.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, referendum, pomoc, kryzys, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz