Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papieski śmigłowiec Mi-8 odzyska blask

0
Podziel się:

Remont maszyny ma się skończyć jeszcze w kwietniu, przed kanonizacją papieża Polaka.

Tego typu maszyną latał papież.</br>Na zdjęciu egzemplarz na wyposażeniu bułgarskiej armii
Tego typu maszyną latał papież.</br>Na zdjęciu egzemplarz na wyposażeniu bułgarskiej armii (KGG1951/CC-BY-2.5/wikimedia commons)
bECckJKJ

Znajdujący się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie śmigłowiec Mi-8, który służył papieżowi Janowi Pawłowi II w czasie pielgrzymek po Polsce, zostanie odnowiony. Placówka pozyskała sponsorów, dzięki którym zniszczona maszyna odzyska dawny blask.

Jak poinformowała rzecznik muzeum Izabella Szum, odnowienie helikoptera o numerze bocznym 620 jest inicjatywą związaną ze zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II. Śmigłowiec ma się stać wizytówką powietrznej eskadry papieskiej.

Dzięki pomocy prywatnych firm zniszczona maszyna zostanie nieodpłatnie odmalowana w pierwotne biało-czerwone barwy w miejscowości Pławce koło Środy Wielkopolskiej.

bECckJKL

Transport śmigłowca z Krakowa do lakierni w Pławcach odbędzie się w najbliższy czwartek.

_ - Pokonanie trasy kilkuset kilometrów to niełatwe zadanie. Będzie to jednak wyjątkowa okazja do przyjrzenia się z bliska maszynie, która na co dzień jest eksponatem naszego muzeum _ - zaznaczyła Szum.

Trasa przejazdu jeszcze nie została ustalona, ale - z uwagi na wielkogabarytowy ładunek (wysokość 3,89 m) - transport będzie odbywał się głównymi drogami.

Po zakończeniu procesu utwardzania się powłok lakierniczych, śmigłowiec powróci do krakowskiej placówki a wyposażenie kabiny będzie poddane gruntownej rekonstrukcji. Zostanie ono wykonane ze specjalnych materiałów odpornych na wilgoć i gwarantujących wieloletnie użytkowanie, gdyż śmigłowiec ma być udostępniany dla zwiedzających.

bECckJKR

Muzeum Lotnictwa Polskiego planuje udostępnienie helikoptera dla zwiedzających jeszcze w kwietniu tego roku, przez dniem kanonizacji Jana Pawła II.

Czytaj więcej w Money.pl

bECckJLm
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)