Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież mówi o ofiarach "kultury odrzucenia"

0
Podziel się:

Franciszek sprzeciwił się dominującemu w społeczeństwach fałszywemu modelowi życia.

Papież mówi o ofiarach "kultury odrzucenia"
(PAP/EPA)
bECkoRrF

Papież Franciszek sprzeciwił się dominującej w społeczeństwach i w mentalności _ kulturze odrzucenia _ i _ fałszywemu modelowi życia _. Ich ofiarami, mówił w przemówieniu w Watykanie, padają dzieci nienarodzone, ubodzy, chorzy, niepełnosprawni.

Zwracając się do delegacji katolickiego Instytutu Dignitatis Humanae z Rzymu, krzewiącego idee godności człowieka, papież powiedział: _ Niestety w naszej epoce, tak bogatej w zdobycze i nadzieje, nie brakuje potęg i sił, które tworzą kulturę odrzucenia, zmierzającą ku temu, by stać się wspólną mentalnością _.

_ - Ofiarami takiej kultury są najsłabsze i najdelikatniejsze istoty ludzkie; nienarodzone dzieci, najubożsi, chorzy starcy, osoby dotknięte ciężką niepełnosprawnością _ - stwierdził Franciszek. Ludziom tym grozi to, dodał, że zostaną _ odrzuceni, wyeliminowani z trybów, które muszą być wydajne za wszelką cenę _.

bECkoRrH

_ - Ten fałszywy model człowieka i społeczeństwa wciela w życie praktyczny ateizm _ - podkreślił papież. Wskazał, że w ten sposób neguje się to, że człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boże.

Franciszek mówił, że godność mężczyzny i kobiety jest nienaruszalna i _ nie może nią rozporządzać jakakolwiek władza czy ideologia _.

Papież wskazał, że Słowo Boże wyznacza granice każdemu, kto chciałby stać się _ hegemonem _ i deptać prawa oraz godność innych. Jednocześnie - dodał - _ daje nadzieję i pociechę tym, którzy nie są w stanie się bronić, nie mając siły intelektualnej i możliwości praktycznych, by domagać się uznania wartości własnego cierpienia, swoich praw i swojego życia _.

Franciszek zaapelował do katolickich polityków, by prowadzili dialog nie tylko z tymi, którzy podzielają prawdy wiary, ale także z tymi głoszącymi _ podobną wizję człowieka i społeczeństwa oraz ich konsekwencji etycznych _.

bECkoRrN

_ - Również wśród niechrześcijan i niewierzących jest niemało osób przekonanych o tym, że człowiek musi być zawsze celem, a nigdy - narzędziem _ - oświadczył papież.

Czytaj więcej w Money.pl

bECkoRsi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)