Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Papież mówił wiernym o porażce ludzkości

0
Podziel się:

Do problemu braku pracy powracał niemal w każdym wygłoszonym przemówieniu.

Papież mówił wiernym o porażce ludzkości
(PAP/EPA)

Konieczność walki z bezrobociem, solidarność i miłosierdzie - to główne hasła sobotniej wizyty papieża Franciszka w regionie Molise, w środkowych Włoszech. Papież odprawił mszę dla 100 tysięcy osób, spotkał się z ubogimi, chorymi, młodzieżą i więźniami.

Franciszek mówił, że bezrobocie młodzieży to _ porażka ludzkości _. Do problemu braku pracy powracał niemal w każdym wygłoszonym tego dnia przemówieniu. Apelował także o to, by niedziela była dniem wolnym od pracy.

W homilii podczas porannej mszy na dawnym stadionie w mieście Campobasso papież powiedział, że bezrobocie jest _ plagą, która wymaga każdego wysiłku i odwagi ze strony wszystkich _. To wyzwanie - dodał - przede wszystkim dla instytucji, świata biznesu i finansów. Apelując o krzewienie idei solidarności, Franciszek podkreślił, że _ konieczne jest postawienie godności człowieka w centrum każdej perspektywy i każdego działania _. _ Inne interesy, choć słuszne, są drugorzędne _ - podkreślił.

_ Kościół - mówił papież - to lud, który służy Bogu _. _ Najbardziej uprzywilejowaną drogą służby Bogu jest służba braciom, którzy są w potrzebie _ - przypomniał.

Franciszek stwierdził, że _ Kościół uczy się być każdego dnia sługą Boga i być gotowym do wychodzenia naprzeciw najtrudniejszym sytuacjom, troszczenia się o maluczkich i wykluczonych _. Zauważył, że w Kościele nie ma miejsca na ambicję, rywalizację i narzekanie oraz plotki. Podkreślił, że trzeba wyzwolić się od _ nieufności, smutku, strachu, wewnętrznej pustki _.

_ - Także w naszych wspólnotach nie brak negatywnych postaw, które sprawiają, że ludzie są skupieni na samych sobie i bardziej troszczą się o to, by się bronić, niż by poświęcać się dla innych _ - powiedział papież.

Podczas spotkania z przedstawicielami świata pracy na uniwersytecie w Campobasso, zachęcał do kreatywności. _ Jeśli nie będziemy starali się przełamywać schematów, nie pójdziemy do przodu. Trzeba być kreatywnym, myśląc o przyszłości _ - mówił Franciszek. Jego zdaniem tylko w ten sposób będzie można znaleźć odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia obecny kryzys gospodarczy.

Papież wyraził przekonanie, że niedziela powinna być dniem wolnym od pracy i argumentował, że kwestia ta dotyczy wszystkich, nie tylko wierzących, gdyż jest to _ wybór etyczny _.

_ Czemu chcemy nadać priorytet? Niedziela wolna od pracy - z wyjątkiem najważniejszych służb - oznacza, że nie nadaje się priorytetu ekonomii, ale sprawom ludzkim, bezinteresownym, nie handlowi, ale relacjom rodzinnym, przyjacielskim _ - mówił Franciszek. _ Może nadszedł moment, by zastanowić się, czy praca w niedzielę to prawdziwa wolność _ - dodał.

Papież zjadł obiad z ubogimi w diecezjalnej stołówce Caritas.

Następnie w czasie spotkania z młodzieżą na terenie sanktuarium w Castelpetroso papież powiedział: _ Pokolenie bez pracy to porażka dla przyszłości kraju i ludzkości _. _ Musimy z tym walczyć, znaleźć drogę pomocy i solidarności _ - dodał.

_ To smutne, że są młodzi ludzie, którzy nie studiują, bo nie mogą ani nie pracują. To jest wyzwanie, w którym wszyscy, wspólnie musimy odnieść zwycięstwo. Nie możemy popaść w rezygnację i tracić pokolenia, które nie ma pracy i przez to nie ma godności _ - oświadczył Franciszek.

W mieście Isernia papież odwiedził zakład karny. Mówił więźniom, że _ Bóg nigdy nie przestaje przebaczać _. Apelował o nadzieję i podejmowanie wysiłków, aby powrócić do społeczeństwa.

Jeden z więźniów witając Franciszka powiedział: _ Jan XXIII był dobrym papieżem, Jan Paweł II był sympatyczny i był papieżem przebaczenia. Wasza Świątobliwość jest za to naszym rockowym papieżem (Papa rock) _.

W katedrze w Isernii Franciszek oddał hołd papieżowi Celestynowi V, który pochodził z Molise. W sobotę przypada 720. rocznica wyboru tego papieża, który przeszedł do historii Kościoła, ponieważ ustąpił pięć miesięcy po konklawe.

Franciszek ogłosił Jubileusz Celestyniański w związku z przypadającą w przyszłym roku 800. rocznicą urodzin papieża benedyktyna.

Całodzienna wizyta w Kalabrii była kolejnym wyzwaniem dla sił Franciszka, który - jak podały media - odpoczywał tylko 10 minut po kilkugodzinnej, wyczerpującej wizycie w Campobasso i przed następnym jej etapem, sanktuarium Castelpetroso.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)