Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parlament Europejski zapowiada odrzucenie budżetu UE

0
Podziel się:

Przewodniczący największych frakcji nie mogą zaakceptować porozumienia i tak okrojonego budżetu.

Parlament Europejski zapowiada odrzucenie budżetu UE
(photo-service.europarl.europa.eu)

Przewodniczący największych ugrupowań politycznych Parlamentu Europejskiego grożą odrzuceniem wynegocjowanego na szczycie w Brukseli porozumienia w sprawie budżetu Unii na lata 2014-2020. Przed kilkoma dniami na sesji Parlamentu ostrzegali, że Parlament nie zawaha się przed takim krokiem, jeśli budżet nie będzie spełniał oczekiwań.

aktualizacja: 22:45

W swym oświadczeniu przewodniczący frakcji chadeckiej, socjalistów, liberałów i Zielonych stwierdzili, że nie mogą zaakceptować porozumienia i tak okrojonego budżetu. Zaznaczyli, że priorytetem, jakim kieruje się Parlament, jest promowanie unijnych inwestycji. To one mają przyczynić się do wzrostu gospodarczego i wyjścia Europy z kryzysu.

_ Nie akceptujemy oszczędnościowego budżetu na siedem lat _ - napisali w oświadczeniu. Posłowie przywołali kolejny postulat elastyczności, wielokrotnie powtarzany przez Parlament, czyli możliwości przenoszenia niewykorzystanych środków z jednego roku na kolejny oraz pomiędzy działami budżetu.

Przedstawiciele Parlamentu są też zdziwieni, że przywódcy państw członkowskich zgodzili się na budżet, prowadzący do deficytu strukturalnego. Stwierdzenie to dotyczy zaakceptowanej różnicy między płatnościami a zobowiązaniami, która - według przyjętego kompromisu - przekracza 50 mld euro. Budżet - zdaniem posłów - powinien być zrównoważony. Wskazali, że teraz dopiero rozpoczną się _ prawdziwe negocjacje z Parlamentem Europejskim _, który budżet musi zatwierdzić.

Groźba odrzucenia realna

Parlament Europejski może odrzucić wynegocjowany dzisiaj wieloletni budżet Unii Europejskiej - tak uważa ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Agata Gostyńska.

Zdaniem ekspertki, eurodeputowani mogą teraz chcieć grać _ kartą budżetową _, aby wywalczyć coś dla siebie. - _ Konsekwencje takiej decyzji są ogromne. W dużym stopniu wpłynie to negatywnie na wizerunek instytucji Unii Europejskiej. Natomiast można brać pod uwagę, że Parlament Europejski będzie w tym najbliższym okresie oczekiwał wywalczenia jakiejś koncesji na przyszłość _- mówi ekspertka.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI AGATY GOSTYŃSKIEJ:

Agata Gostyńska przypomina, że jednym z podstawowych postulatów Parlamentu Europejskiego był budżet, który przyczynia się do rozwoju i wzrostu gospodarczego. Analityk dodaje, że wynegocjowane w Brukseli porozumienie nie spełnia tego warunku.

- _ Parlament Europejski wskazuje te postulaty, które były sygnalizowane już od 2011 roku. Propozycje nie do końca uwzględniają te postulaty. PE może grać kartą tzw. przeglądu budżetu _ - tłumaczy Gostyńska.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI AGATY GOSTYŃSKIEJ:

W projekcie wieloletniego budżetu ustalono limit wydatków na 960 miliardów euro. Polska ma dostać ponad 100 miliardów euro. Dokument musi teraz zaakceptować Parlament Europejski.

Czytaj więcej o negocjacjach budżetowych
To Wielka Brytania blokuje szczyt UE? Może go nie być wcale Szef Rady Europejskiej proponuje nowe cięcia w projekcie unijnego budżetu. Ma to być kwota rzędu kilkunastu miliardów euro.
Cameron walczył jak lew. Co osiągnął? Ubiliśmy dobry interes - napisał premier Wielkiej Brytanii. I podkreślił, że wywalczył utrzymanie brytyjskiego rabatu, dzięki któremu Wielka Brytania płaci mniej do budżetu europejskiego.
Hollande o budżecie UE: to dobry kompromis Jego zdaniem to dobry kompromis, a wyższego budżetu nie można było uzgodnić.
Drastyczne cięcia w budżecie. 34 miliardy mniej 959 mld wydatków i 908 mld przychodów - tak wygląda siedmioletnia perspektywa finansowa UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)