Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Parytet w zarządach. Bruksela zmusi do zmian?

0
Podziel się:

Prośby o zmiany nic nie dają. Bruksela ma dość czekania. Ukróci męską dominację?

Parytet w zarządach. Bruksela zmusi do zmian?
(Joseasreyes/Dreamstime)

Męska dominacja szybko się nie skończy Zaledwie co siódmy członek zarządu giełdowej spółki w krajach UE to kobieta. Bruksela do tej pory prosiła. Czy teraz wymusi na firmach menedżerskie stołki dla pań?

W krajach UE są ogromne różnice pod względem zatrudnienia kobiet wśród członków zarządów dużych firm. Najlepsze wyniki ma Finlandia (27 proc. kobiet) i Łotwa (26 proc.). Najgorsze Malta (3 proc.) i Cypr (4 proc.).

Ubiegłoroczny apel komisarz UE Viviane Reding o dobrowolne zwiększenie liczby kobiet w zarządach nie dał efektu. W Polsce stanowią one 11,8 proc. członków zarządów, w UE średnio 13,7 proc.

_ - Rok temu prosiłam firmy, by dobrowolnie zwiększyły obecność kobiet w zarządach. Żałuję, że pomimo tego samoregulacja nie przynosi satysfakcjonujących rezultatów _ - oświadczyła Reding, która jest wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, a jako komisarz odpowiada za prawa podstawowe i sprawiedliwość.

W UE tylko jeden na siedmiu członków zarządów firm notowanych na giełdach jest kobietą - 13,7 proc. To bardzo mały wzrost w porównaniu z 2010 roku, kiedy kobiety stanowiły 11,8 proc. Raport KE ocenia, że w tym tempie zajęłoby aż 40 lat, by osiągnąć znaczącą poprawę w równowadze kobiet i mężczyzn w firmach, a kobiety stanowiły przynajmniej 40 proc.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/219/m126427.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/kobiety;rzadziej;awansuja;prawda;czy;mit,191,0,817599.html) *Kobiety rzadziej awansują. Prawda czy mit? * Ponad 60 proc. pracodawców sądzi, że w ich firmach nie ma różnic, jeżeli chodzi o awansowanie kobiet i mężczyzn.

Na ponad połowę nieznacznego wzrostu o 1,9 punktu procentowego zatrudnienia kobiet w zarządach w UE, wpłynęła sytuacja we Francji.

To efekt wprowadzonego tam w 2011 roku narodowego prawa dotyczącego równowagi płci. Udział kobiet w zarządach w tym kraju wzrósł z 12,3 proc. do 22,3 proc. od 2010 do 2012 roku. W kilku krajach natomiast udział ten zmalał - np. na Węgrzech z 13,6 proc. do 5,3 proc., a w Rumunii z 21,3 proc. do 10,3 proc. W Polsce wzrost był minimalny z 11,6 proc. w 2010 roku do 11,8 proc. w 2012.

Zmalała też z 3,4 proc. w 2010 roku do 3,2 proc. w 2012 roku liczba kobiet-prezesów zarządów firm.

KE rok temu wezwała firmy do podpisania tzw. zobowiązania dla Europy o kobietach w zarządach, w którym największe koncerny miały obiecać zastępowanie odchodzących mężczyzn z zarządów i rad nadzorczych wykwalifikowanymi kobietami. Cele wyznaczone firmom to 30 proc. kobiet w zarządach do 2015 i 40 proc. do 2020 roku. Po roku okazało się, że tylko 24 firmy podpisały deklarację.

Dlatego KE ogłosiła, że rozpoczyna tzw. konsultacje publiczne, które potrwają do 28 maja, w sprawie wprowadzenia na unijnym poziomie ewentualnych prawnych środków, by zmierzyć się z problemem braku kobiet w zarządach.

Teraz poszczególne kraje różnie podchodzą do tego problemu. Belgia, Francja, Włochy, Holandia i Hiszpania mają lub właśnie wprowadzają legislację w sprawie kwot w zarządach. Dania, Finlandia, Grecja, Austria czy Słowenia wprowadziły zasady dotyczące równowagi płci w zarządach firm państwowych.

_ - Osobiście nie jestem zwolenniczką wprowadzania kwot. Jednakże podobają mi się rezultaty, które przynoszą. Ponadto, biznes działający ponad granicami w wewnętrznym rynku unijnym może napotkać na zobowiązania do przestrzegania różnych narodowych praw dotyczących równowagi płci. Dlatego KE powinna zająć się tą sytuacją _ - uważa komisarz Reding.

Do publicznych konsultacji, czyli przysyłania opinii na temat tego, jak najlepiej sprostać problemowi równowagi płci w zarządach, Reding zaprosiła przedstawicieli publicznego i prywatnego biznesu, partnerów społecznych, organizacje pozarządowe oraz obywateli.

Aż 75 proc. obywateli państw UE, jak wynika z sondażu Eurobarometru, popiera wprowadzenie legislacji, by zapewnić równowagę płci w zarządach firm. A 49 proc. ankietowanych stwierdziło, że kary finansowe byłyby najlepszym sposobem, by wymusić odpowiednie mechanizmy.

Czytaj więcej o kobietach w biznesie
Ponad 20 proc. prezesów w Polsce to kobiety W zarządach firm pracuje już prawie 100 tysięcy Polek.
Rząd zmusi koncerny do zatrudniania kobiet? Trzydzieści największych koncernów zobowiązało się do starań na rzecz zwiększenia liczby kobiet na najwyższych stanowiskach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)