Notowania

Pastusiak: Kościół dostał więcej odszkodowań niż mu się należało

Spekulowano zwracanymi ziemiami. To bulwersowało.

Podziel się
Dodaj komentarz
(arch. prywatne)

Money.pl: Odnaleziono dokument, który pokazuje, że władze PRL zagarnęły więcej mienia kościelnego, niż sądzono. Nieznany dokument z maja 1957 roku dokładnie informuje o tym, co państwo komunistyczne zabrało Kościołowi.

*Longin Pastusiak, wiceprzewodniczący SLD: *Jestem zaskoczony. Dane którymi dysponuje SLD i które nasz poseł Sławomir Kopyciński przedstawiał w Trybunale Konstytucyjnym, kiedy toczyła się sprawa Komisji Majątkowej, pokazują coś innego.

Wynikało z nich, że Kościół dostał więcej odszkodowań niż mu się należało, w sensie majątkowym. To wymagałoby bardzo dokładnych badań i przyjrzenia się kto w tym wypadku ma rację.

*Znalezienie tego dokumentu - to prawdziwy przełom. Dotychczas sądzono, że takiego zestawienia nie ma i opierano się na szacunkowych danych. Spis w dużej mierze potwierdza szacunki, gdy chodzi o utraconą ziemię. Pokazuje jednak, że państwo zabrało kościołowi dużo więcej budynków niż sądzono. *

Słowo przełom jest tutaj nadużyciem. Nie uważam, że publikacja tego dokumentu, którego wiarygodności nie mogę stwierdzić, jest przełomowa.

Fakt, jeżeli pojawiły się inne dane od tych którymi do tej pory dysponował Kościół i opinia publiczna, to trzeba je sprawdzić. Musimy wiedzieć, które dane są prawdziwe i wiarygodne.

Mamy do czynienia ze sporem wokół własności materialnej. Ta własność materialna nie wyparowała, ziemia jest i można bardzo łatwo policzyć, które dane są zbliżone do prawdy.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t130279.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/demaskowal;komisje;majatkowa;boi;sie,207,0,789199.html) Demaskował Komisję Majątkową. Boi się
*Dokument jasno pokazuje, że Kościołowi zabrano więcej. Jak czuje się w tej sytuacji SLD? Przecież to lewica najgłośniej mówiła: _ Chciwy Kościół od 20 lat grabi państwo polskie z pieniędzy i nieruchomości _. *

Jak mówię, trzeba to sprawdzić. Nie można zająć stanowiska w sytuacji, w której nie widziało się tego dokumentu. Jest to czysto hipotetyczna sytuacja. Nie wiem jak się zachowamy. Ja jako polityk i profesor nie mogę zajmować się _ gdybaniem _.

*Główne zarzuty SLD miało do działania Komisji Majątkowej. Była mowa o tym, że w tej komisji szerzyła się korupcja. *

Ludzie po stronie Kościoła współpracowali z osobą wobec której prokuratura prowadzi dochodzenie. Czyje interesy reprezentował? Wiadomo.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t46897.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pitera;sld;oddal;kosciolowi;najwiecej,173,0,775853.html) Pitera: SLD oddał Kościołowi najwięcej Co poza sprawą Marka P., *byłego esbeka odzyskującego ziemię dla Kościoła, nie podobało się w działalności komisji? *

Nas jako lewicę bulwersowało też to, że Kościół przejął budynki użyteczności publicznej, to jest szpitale, domy opieki zdrowotnej itd. Te budynki służyły społeczeństwu.

Mało tego, tymi ziemiami które przejmował kler spekulowano. Najpierw Kościół odzyskał coś, zaraz potem zostały te nieruchomości sprzedane po zawyżonej cenie.

Te zarzuty pokazują, że strona kościelna w procesie odzyskiwania majątku popełniła poważne błędy. Jednak PRL zabrał kościołowi majątek i uczciwie jest, żeby ten majątek oddać.

Kościół jest podzielony w tej sprawie. I nie tylko w tej. Są różne orientacje teologiczne i polityczne. Kościół reprezentuje różne postawy. Dlatego nie uogólniałbym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t114517.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sld;nie;odpuszcza;pozew;przeciwko;episkopatowi,0,0,698880.html) SLD nie odpuszcza. Pozew przeciwko Episkopatowi Poseł Sławomir Kopyciński czuje się zniesławiony.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111369.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/sprawdz;w;ktorym;wojewodztwie;kosciol;dostal;najwiecej,85,0,680789.html) Sprawdź, w którym województwie Kościół dostał najwięcej Kościół dostał od państwa działki liczące 60 tysięcy hektarów. Najwięcej w Wielkopolsce. Najbardziej zbulwersowany jest tym SLD z Grzegorzem Napieralskim na czele.
Tagi: komisja majątkowa, wiadomości, wywiad
Źródło:
WP Money
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie