Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ogródki działkowe
12.07.2012 11:46

Pawlak broni działkowców, ale...

Państwo tak duże jak Polska nie powinno przejmować się tym, co dzieje się na działkach. To przesada.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ - Cieszą deklaracje polityków różnych opcji, którzy wyrażają sympatię dla działkowców. To daje przesłanki do tego, że można będzie przepisy naprostować, czy poprawić w taki sposób, by działkowcy mieli zagwarantowane swoje prawa i by państwo, i samorządy się nie wtrącały - _tak wczorajszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący ogródków działkowych skomentował w TVP1 wicepremier Waldemar Pawlak.

Prawie połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych - ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje - zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Decyzja TK dotyczy ponad 966 tys. działek o łącznej powierzchni ponad 43 tys. hektarów. Związek uważa, że orzeczeniem TK działkowcy zostali pozbawieni swoich praw.

_ - Doskonale rozumiem ludzi, którzy cieszą się z kontaktu z naturą, mają działkę. Trybunał w swojej decyzji dał półtora roku na opracowanie nowej ustawy, na pewno trzeba zauważyć, że Trybunał odniósł się z dużą sympatią do działkowców. Działki ostatecznie nie są jakimś elementem naszego życia społecznego, czy gospodarczego, który niósł by zagrożenia - _podkreślał gość programu _ Polityka przy kawie _ w TVP1 minister gospodarki.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m222612.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/380;mln;zlotych;rocznie;tyle;beda;musieli;placic;dzialkowcy,46,0,1122606.html) *380 mln złotych rocznie. Tyle będą musieli płacić działkowcy * Ponad 20 mld złotych warte jest imperium Eugeniusza Kondrackiego. Wicepremier zapytany o to, czy jego zdaniem ogródki działkowe tworzą _ państwo w państwie _, jak oceniają ich krytycy, odpowiedział: _ Państwo tak duże jak Polska nie powinno przejmować się tym, co dzieje się na działkach. To przesada _. Waldemar Pawlak wielokrotnie podkreślał, że _ możliwości są, by rozwiązania generalne zostały przyjęte, a Trybunał nie zatrzasnął drzwi _. - _ Terenów na inwestycje nie brakuje - _ mówił wicepremier dodając, że _ to chyba dobrze, by ludzie w centrach miast mieli trochę oddechu _.

Waldemar Pawlak odniósł się także do sprawy problemów finansowych, z którymi borykają się firmy budowlane i sporu dotyczącego tej kwestii między nim, a ministrem Rostowskim. Minister finansów pytany ostatnio przez dziennikarzy o to, czy państwo powinno pomagać spółkom budowlanym, które są w trudnej sytuacji finansowej, odpowiedział: _ Nie. Mamy gospodarkę rynkową, a w gospodarce rynkowej spółki sobie radzą i na tym polega bogactwo, które mamy od 20 lat _.

Waldemar Pawlak jest innego zdania._ - Minister Rostowski mówi nie dla pomocy firmom budowlanym, a nie mówi nie unijnej pomocy dla banków. Tu oporów nie ma. Dlaczego wszyscy podatnicy mają ponieść stratę związaną z tym, że terminy płatności dla firm budowlanych zostały załamane, państwo jako inwestor życzyło sobie dodatkowych prac, za które nie płaci? _- zastanawiał się wicepremier.

Gość _ Polityki przy kawie _ dodał: _ - W tym pośpiechu procesu inwestycyjnego doszło do sytuacji takiej, że państwo nie jest bez winy i jest zobowiązane, by utrzymać te firmy w ruchu. Będziemy patrzeć na niedokończone wiadukty, czy zjazdy z autostrad? To nam grozi _.

Resort gospodarki ma jednak pomysł na zapobieganie ewentualnemu bankructwu firm budowlanych zaangażowanych ostatnimi czasy w gigantyczne inwestycje._ - Przedstawimy ocenę pokazującą, że jeśli dzisiaj dostarczylibyśmy płynności, mogłoby się okazać, że nikt nie straci. To nie może być zimna obojętność, bo te sprawy wrócą rykoszetem. Także do ministra finansów. Może się okazać, że może nie trzeba dodatkowych środków publicznych uruchamiać, a wystarczy zapłacić za roboty - _ mówił Waldemar Pawlak.

Czytaj więcej w Money.pl
"Decyzje Trybunału są zabarwione politycznie" Napieralski: _ W debacie o ogródkach działkowych pojawił się wątek polityczny gdy mówiono, że one są reliktem PRL _.
"Sędziowie nas skrzywdzili, to Białoruś" Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności ustawy o ogródkach działkowych.
Tagi: ogródki działkowe, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz