Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak chce debaty o atomie. "Mamy dwa lata"

0
Podziel się:

Zdaniem lidera PSL jeżeli budowa elektrowni będzie zbyt ryzykowna, można ją odsunąć w czasie.

Pawlak chce debaty o atomie. "Mamy dwa lata"
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

_ - Mamy dwa lata na otwartą debatę o szansach i zagrożeniach, wynikających z technologii nuklearnych _- powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Szef resortu gospodarki pytany, czy wydarzenia w Fukushimie będą miały wpływ na rozwój naszego programu budowy elektrowni jądrowej, powiedział: _ Wypadek w Fukushimie dotyczy reaktorów drugiej generacji. Tam jeszcze nie wprowadzono rozwiązań, które pozwalałyby zachować pełne bezpieczeństwo, nawet przy zupełnym braku zasilania, na przykład przez grawitacyjny spływ wody _.

_ - Bardzo ważne jest przywołanie przyczyny awarii, związanej z zalaniem generatorów awaryjnych przez fale tsunami. Tam nie było usterki w technologiach nuklearnych, tylko zawiodły technologie klasyczne _ - dodał wicepremier.

Pawlak zaznaczył, że byłoby trochę dziwne, gdybyśmy podejmowali decyzje o polskim programie energetyki nuklearnej w kontekście trzęsienia ziemi i fali tsunami w Japonii, ponieważ żadne z tych zagrożeń naturalnych nie występuje w Polsce.

_ - W Sejmie rozpoczęła się procedura uchwalania regulacji umożliwiających rozpoczęcie projektów inwestycyjnych. Mogą one zostać rozpoczęte gdzieś w perspektywie dwóch lat. Dopiero będzie się to wiązało z wyborem technologii, decyzją, czy w ogóle realizujemy ten projekt. To są dwa lata na otwartą debatę, dyskusję opartą o pełną informację związaną i z szansami, ale i z zagrożeniami wynikającymi z technologii nuklearnych _ - podkreślił szef resortu gospodarki.

Ocenił, że gdyby w wyniku tej dyskusji okazało się, że występuje _ zbyt duże ryzyko _ dla realizacji tych projektów, to - zdaniem wicepremiera - zostaną one odłożone w czasie.

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa ma ruszyć w 2020 r. Jej operatorem będzie Polska Grupa Energetyczna.

Unijny komisarz ds. energii Guenther Oettinger powiedział, że kwestie związane z tzw. miksem energetycznym wchodzą w kompetencje poszczególnych państw członkowskich, ich rządów i parlamentów.

_ - W Unii Europejskiej mamy 13 członków, które nie mają elektrowni jądrowych i 14 państw, które je posiadają. W ogólnym europejskim miksie energetycznym prąd z elektrowni jądrowych to około 30 proc. _ - powiedział. Dodał, że Komisja Europejska i państwa członkowskie zakładają bardzo wysokie standardy funkcjonowania energetyki jądrowej.

_ - W poszczególnych państwach członkowskich realizowane są procesy wdrażania europejskiej dyrektywy energetycznego bezpieczeństwa atomowego. Istnieje już gotowy projekt odpowiedniego aktu prawnego dotyczącego odpadów jądrowych _ - powiedział Oettinger.

Zapowiedział, że elektrownie jądrowe zlokalizowane w Unii Europejskiej przejdą testy bezpieczeństwa. _ Będzie chodziło o to, by podnieść standardy bezpieczeństwa w poszczególnych państwach członkowskich i zminimalizować ryzyka na wypadek zaistnienia sytuacji zagrożenia _ - powiedział unijny komisarz. Zaznaczył, że ma to być realizowane w ścisłej współpracy z narodowymi instytucjami nadzoru nad energetyką jądrową.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t37525.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;bedzie;pieniedzy;i;odwagi;na;polski;atom,17,0,793617.html) "Nie będzie pieniędzy i odwagi na polski atom" Pierwsze wpłaty na budowę elektrowni atomowej to kilka miliardów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t98681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/niemcy;chca;naszej;rezygnacji;z;atomu,183,0,794039.html) Niemcy chcą naszej rezygnacji z atomu Z apelem do Polski zwróciły się władze Brandenburgii i Berlina.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pierwsza;elektrownia;atomowa;juz;za;10;lat,142,0,621966.html) Pierwsza elektrownia atomowa już za 10 lat? Do 2030 roku Polska Grupa Energetyczna chciałaby wybudować dwa reaktory jądrowe.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)