Notowania

prywatyzacja
12.11.2010 17:25

Pawlak o prywatyzacja spółek: Bez randki w ciemno

Zdaniem wicepremiera procesy trzeba lepiej przygotowywać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak ocenił, że ewentualna przyszła częściowa prywatyzacja spółek węglowych przez giełdę musi być prowadzona lepiej, niż w przypadku sprywatyzowanej już kopalni Bogdanka na Lubelszczyźnie.

_ - Przykład Bogdanki jest bardzo mocnym memento, że nie można robić randki w ciemno. Bardzo ważne jest, by taka prywatyzacja była dobrze poukładana, to znaczy adresowana do inwestorów, którzy będą mieli trwałe zamiary w stosunku do spółki, nakierowane na jej rozwój _ - ocenił Pawlak.

O perspektywie częściowej prywatyzacji przez giełdę wicepremier rozmawiał z szefami Katowickiego Holdingu Węglowego i eksportującego węgiel Węglokoksu. Przypomniał, że w holdingu jest przyzwolenie załogi na giełdową prywatyzację (z zachowaniem kontroli Skarbu Państwa), wyrażone w referendum.

_ - Zależy nam na tym, żeby ten proces (wprowadzenia na giełdę) rozpocząć, ale zrobić to znacznie lepiej niż w przypadku Bogdanki, to znaczy zachować kontrolę miejscową i adresować to przede wszystkim na prywatyzację śląską _ - powiedział Pawlak. Przypomniał, że kilka lat temu pomógł w tym, by to śląskie samorządy, a nie Skarb Państwa miały większość w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Kopalnia Bogdanka przed prywatyzacją była nadzorowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa; śląskie spółki węglowe nadzoruje Ministerstwo Gospodarki. Resort skarbu sprzedał akcje Bogdanki, które kupiły m.in. fundusze emerytalne. Wezwanie do sprzedaży tych akcji ogłosił niedawno międzynarodowy koncern NWR; przeciwny jest zarząd kopalni. Możliwość powiązania z Bogdanką sygnalizuje Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW).

_ - To nie jest takie proste, by z dnia na dzień przeskakiwać z kwiatka na kwiatek. Do tej pory prezes JSW nie zwracał się z takim projektem dotyczącym Bogdanki. To przede wszystkim zarząd musi ocenić tego typu strategię. Co do kapitałowych możliwości, nie jest to szczególnie problematyczne, bo dziś na giełdzie każdy może zawierać transakcje i wchodzić do akcjonariatu _ - ocenił Pawlak.

Wicepremier dodał, że skoro Skarb Państwa sprzedał całość akcji Bogdanki na giełdzie, _ to widocznie minister Skarbu Państwa tym sposobem zamanifestował brak zainteresowania dalszymi losami tej firmy. - A to oznacza, że jeżeli przychodzi inwestor branżowy z europejskiego, sąsiedniego kraju (NWR), może to być mocny sygnał zwiększenia konkurencji na rynku polskim _ - mówił.

_ - Nie należy z góry negatywnie ustawiać się do każdego inwestora, który chce inwestować w firmę z pozycji branżowych _ - dodał Pawlak, przypominając, że głównymi akcjonariuszami Bogdanki są dziś fundusze emerytalne.

Odnosząc się do projektu wprowadzenia na giełdę JSW minister podkreślił, że w tej spółce trwa dialog społeczny na ten temat. - _ Ważne byłoby uzyskanie akceptacji pracowników na tego typu projekt. To nie jest zupełnie i absolutnie niezbędne, ale byłoby to bardzo pożądane, żeby tego typu procesy były uzgodnione z osobami kluczowymi dla ich powodzenia _ - powiedział.

Pytany o możliwość konsolidacji spółek węglowych, ocenił, że wprawdzie można rozpatrywać różne warianty w tym zakresie, jednak najrozsądniejsze wydaje się dokończenie przekształceń i restrukturyzacji tych spółek w obecnej strukturze. Według niego, w dzisiejszej formie organizacyjnej te procesy przebiegną najszybciej i najsprawniej.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Bogdanka ma wieloletnią umowę na sprzedaż węgla dla Energi ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/bogdanka;ma;wieloletnia;umowe;na;sprzedaz;wegla;dla;energi,13,0,695565.html )
* [ NWR uważa cenę oferowaną za akcje Bogdanki za 'uczciwą' ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/nwr;uwaza;cene;oferowana;za;akcje;bogdanki;za;uczciwa,165,0,694437.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: prywatyzacja, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz