Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak o współpracy z Rosją: Wykorzystajmy potencjał

0
Podziel się:

Trzeba wykorzystać tranzytową rolę Polski - mówi wicepremier.

Pawlak o współpracy z Rosją: Wykorzystajmy potencjał
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Współpraca gospodarcza z Rosją może być dla Polski korzystna - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem potrzebna jest długofalowa polityka, która umożliwi wykorzystanie tranzytowej roli Polski.

Wicepremier podkreślił, że w handlu z Rosją Polska ma spory deficyt. _ - Ważne, żeby rozwijać inicjatywy, które pozwalają sprzedawać polskie towary na rynek rosyjski. Rząd PO - PSL w 2007 roku odblokował rynek rosyjski na eksport produktów rolnych i dzięki temu, w ogólnym eksporcie żywności mamy 2 mld euro nadwyżki _ - powiedział.

Pawlak odniósł się do projektów energetycznych, o których po podpisaniu piątkowego porozumienia gazowego mówił wicepremier Rosji Igor Sieczin. Wicepremier Rosji poinformował wówczas, że rosyjskie spółki byłyby zainteresowane udziałem w prywatyzacji polskich firm paliwowych; zaproponował też Polsce udział w budowie elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim.

Rosjanie odkupią Możejki?

Pawlak przyznał, że w trakcie spotkania wicepremier Sieczin poruszył sprawę ewentualnej odprzedaży rosyjskiemu inwestorowi rafinerii PKN Orlen w Możejkach na Litwie, ale - jak podkreślił - to sprawa spółek i resortu skarbu państwa nadzorującego PKN.

W jego opinii jest też szansa na zwiększenie tranzytu rosyjskiej ropy przez terytorium Polski, jeśli nie będzie _ nerwowych reakcji _ na współpracę energetyczną z Rosją. _ - Potrzebna jest stabilna, długofalowa polityka, która będzie tworzyła możliwości wykorzystania tranzytowej roli naszego kraju _ - powiedział.

_ - Wystarczy rozpatrzeć projekt polegający na przedłużeniu ropociągu Przyjaźń do portu Wilhelmshaven na Morzu Północnym. Dzięki temu, ropociąg ten miałby bezpośredni dostęp do oceanu atlantyckiego. Firma Rosnieft kupiła już 4 rafinerie w Niemczech, m.in. rafinerię w Schwedt, która jest na końcu ropociągu Przyjaźń. To są przykłady, że w innych krajach podejście do współpracy jest troszeczkę inne _ - powiedział wicepremier.

Skorzystamy z rosyjskiego atomu?

Pytany o rosyjską propozycję udziału Polski w budowie elektrowni jądrowej w obwodzie kaliningradzkim i importu stamtąd energii elektrycznej, wicepremier Pawlak odparł: _ minister Radosław Sikorski mówił w czasie niedawnej wizyty w Kalinigradzie także o wykorzystaniu elektrowni atomowej. Prace analityczne są prowadzone. PGE współpracuje z rosyjskim Inter RAO, a operatorzy systemów energetycznych też rozmawiają _.

_ - Możliwe jest, że jeżeli nie będzie w tej kwestii współpracy z Rosją, to połączenie energetyczne będzie miało podobny charakter jak gazociąg Nord Stream, to znaczy pójdzie kabel podmorski, który połączy obwód kaliningradzki z Niemcami _ - zauważył. _ Zależy nam na tym, żeby znaleźć optymalne rozwiązanie z punktu widzenia interesów i korzyści dla Polski i regionów, które mogłyby mieć np. tańszą energię _ - podsumował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t114925.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;podpisana;bez;zgody;brukseli,141,0,701581.html) Umowa gazowa z Rosją podpisana. Bez zgody Brukseli Umowa będzie obowiązywała do 2022 roku. Zwiększa dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/umowa;gazowa;z;rosja;podpisana,226,0,701410.html) Umowa gazowa z Rosją podpisana Polska i Rosja podpisały kontrakt gazowy, który będzie obowiązywał do 2022 r. Zwiększa on dostawy gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t114967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/politycy;podzieleni;w;ocenach;umowy;gazowej,68,0,702276.html) Politycy podzieleni w ocenach umowy gazowej Opozycja mówi o chyleniu głowy przed hegemonem. PO i PSL chwalą dokument.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)