Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
waldemar pawlak
26.11.2007 14:20

Pawlak: Podatek zostanie, bo chcemy obniżyć składkę

Rząd zrezygnował z planów likwidacji tzw. podatku Belki od 2008 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Rząd zrezygnował z planów likwidacji tzw. podatku Belki od 2008 roku, bo chce utrzymać drugą obniżkę składki rentowej.

Poinformował o tym minister gospodarkiWaldemar Pawlak. Dodał, że nadal liczy na likwidację tego podatku. Miałoby to się stać w dwóch etapach: najpierw zniesienie podatku od lokat, a następnie - od zysków giełdowych.

ZOBACZ TAKŻE:
PO: Podatek Belki na razie zostaje"Zdecydowaliśmy, że nie wycofujemy się z obniżki składki rentowej, a nie ma szans, by przeprowadzić te dwie operacje jednocześnie, bo obniżka składki rentowej to koszt ok. 12 mld zł, a podatek od zysków kapitałowych daje ok. 4 mld zł dochodów budżetowi" - powiedział Pawlak.

Wicepremier zapowiedział, że zaproponuje dwustopniową likwidację tych obciążeń: najpierw podatku od lokat bankowych, a w drugim etapie - od zysków kapitałowych.

"Warto zaryzykować rezygnację z tego podatku, bo może pojawić się znacznie więcej kapitału na rynku krajowym, co doprowadzi do zwiększenia obrotów i większej atrakcyjności rynku" - tłumaczy Pawlak.

| OBNIŻKA SKŁADKI RENTOWEJ |
| --- |
| Od 1 lipca 2007 roku składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Następnie od 1 stycznia 2008 roku składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt proc. - po 2 pkt po stronie pracowników i pracodawców. Przed redukcją wynosiła ona 13 proc. Po całkowitej redukcji składka płacona przez pracowników wyniesie 1,5%, a przez pracodawców - 4,5 proc. |

Tagi: waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz