Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Podpisy pod umową gazową w ciągu kilku dni

0
Podziel się:

Do dogadania pozostały tylko techniczne szczegóły.

Pawlak: Podpisy pod umową gazową w ciągu kilku dni
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że dostawy gazu dla odbiorców prywatnych i przemysłowych są na odpowiednim poziomie. Dodał, że podpisanie porozumienia z Rosją w sprawie zwiększenia dostaw to kwestia dni.

Pawlak, pytany o porozumienie gazowe po spotkaniu z unijnym komisarzem ds. rynku wewnętrznego i usług Michelem Barnierem, powiedział, że samo podpisanie porozumienia to bardziej kwestia techniczna.

_ - Dostawy gazu dla konsumentów, dla przedsiębiorców są cały czas na odpowiednim poziomie. Nie ma żadnych zagrożeń i to jest najważniejsze _ - powiedział Pawlak.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;dziekuje;rosjanom;za;umowe;gazowa,248,0,696312.html) Pawlak dziękuje Rosjanom za umowę gazową
Rzeczniczka Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Joanna Zakrzewska powiedziała, że _ wszyscy odbiorcy otrzymują gaz zgodnie z zapotrzebowaniem _. Pawlak pytany, kiedy będzie podpisane porozumienie gazowe, odparł, że to kwestia dni.

_ - Myślę, że będzie to szybciej, niż można się spodziewać, ale nie chciałbym tu dyskutować o dniach czy godzinach, bo to jest już sprawa bardziej techniczna _ - zaznaczył.

W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld metrów sześciennych rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim uzgodnią Gaz-System i EuRoPol Gaz, co nastąpiło w poniedziałek. Zgodnie z nim operatorem na polskim odcinku Jamału ma być należący do Skarbu Państwa Gaz-System. W środę pozytywną opinię o projekcie umowy wydał Urząd Regulacji Energetyki. Urząd badał dokument pod kątem zgodności z prawem polskim i unijnym.

_ - Urząd Regulacji Energetyki nie zgłosił uwag do proponowanej umowy operatorskiej na Jamale. To tworzy już twarde podstawy do tego, żeby zakończyć ten proces _ - podkreślił Pawlak.

Dodał, że negocjacje z Rosją zakończyły się sukcesem i podpisanie porozumienia jest sprawą _ bardziej o charakterze proceduralnym _, nie mającą wpływu na ostateczne rozstrzygnięcia. _ Mamy bezpieczne dostawy gazu dla Polski w odpowiedniej ilości _ - podkreślił.

Gazowe negocjacje trwały ponad rok

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)