Notowania

ratingi polski
15.01.2012 16:56

Pawlak: Ratingi to oceny uzupełniające

Według wicepremiera, tak jak agencje myliły się przed kryzysem, tak mogą się mylić teraz - zbyt pesymistyczne oceniając sytuację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka ratingi to _ oceny uzupełniające _, natomiast istotne znaczenie mają realne procesy gospodarcze. Tak prezes PSL skomentował obniżenie ratingu Francji.

- _ Bardzo istotne jest, żebyśmy patrzyli na realne procesy gospodarcze i społeczne, te wszystkie oceny powinny być brane jako oceny uzupełniające. Tu, jeśli patrzymy na Unię Europejską, to bardzo istotne są te wszystkie działania, które wyzwalają możliwość szybkiego i dynamicznego rozwoju sytuacji w Europie _ - powiedział Pawlak na konferencji prasowej.

Pawlak podał przykład negocjacji prowadzonych przez Polskę w czasie naszej prezydencji, dotyczących patentu europejskiego. Wszystkie sprawy merytoryczne zostały uzgodnione, ale - jak mówił wicepremier - nie udało się sfinalizować sprawy, ponieważ Niemcy, Francja i Wielka Brytania nie mogły dojść do porozumienia, gdzie będzie główny sąd odwoławczy.

- _ To pokazuje, że bardzo istotne jest w Europie obecnie takie praktyczne działanie, wtedy będzie łatwiej też o dobre ratingi i dobre oceny _ - podkreślił Pawlak.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m85045.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/sarkozy;mozemy;przezwyciezyc;kryzys,238,0,1007598.html) *Wkrótce powie Francuzom o ważnych decyzjach * _ Nie należy nadmiernie dramatyzować z powodu obniżenia ratingu Francji _ - uważa prezydent Nicolas Sarkozy.

- _ Trzeba przy tym brać pod uwagę, że agencje ratingowe też mogą być omylne. Tak jak przed kryzysem, myliły się zbyt optymistycznie, tak teraz mogą się mylić w drugą stronę, zbyt pesymistyczne oceniając sytuację _ - dodał Pawlak.

Zapytany o to, jakie skutki dla Polski może przynieść obniżenie ratingów niektórych państw europejskich, Pawlak odpowiedział, że _ trzeba robić swoje i trzeba robić to dobrze _. - _ Jak będziemy mieli dobrą sytuację w naszym kraju, to nie musimy się obawiać _ - zaznaczył.

Zdaniem Pawlaka, ryzykiem w Polsce jest _ narastające dążenie do kłótni i do tego, żeby prosić się o kryzys _. - _ Kluczową sprawą w takich trudnych czasach jest działanie w taki sposób, aby każdy zrobił to, co do niego należy najlepiej jak potrafi _ - mówił.

Pawlak uważa, że Polska ma dziś znacznie lepszą sytuację niż wiele krajów UE, które są w strefie euro, ponieważ nasza słabsza waluta ułatwia eksport, a miejsca pracy zostają w kraju. - _ Jak dzisiaj słyszymy o Europie dwóch prędkości, to zwróćmy uwagę, że ta druga prędkość jest szybsza. Kraje poza strefą euro rozwijają się szybciej. I w tym kontekście nie rozpaczajmy nad różnego rodzaju problemami, które są w strefie euro, tylko starajmy się wykorzystać swoje szanse maksymalnie _ - przekonywał.

O wpływie ratingów na sytuację ekonomiczną czytaj w Money.pl
Prasa w USA: Oszczędzanie nie sprawdza się Według New York Times, wczorajsza decyzja S&P powinna przypomnieć liderom europejskim, że strategia polegająca na oszczędnościach nie sprawdza się.
Będą kolejne cięcia ratingów? Są obawy Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnił, że kraje wnoszące gwarancje do EFSF zrobią wszystko, by utrzymać potrójne rating.
Śmiertelny cios dla strefy euro? Nie, jeszcze izba chorych Po decyzji S&P Niemcom grożą dodatkowe obciążenia w ramach programów ratunkowych.
Tagi: ratingi polski, waldemar pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz