Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak rywalizuje z Bonim o agencję kosmiczną

0
Podziel się:

Z rządowych planów wynika, że Polska powoła Agencję Kosmiczną lub Biuro ds. Polityki Kosmicznej, nie wiadomo tylko, które ministerstwo miałoby sprawować nadzór.

Pawlak rywalizuje z Bonim o agencję kosmiczną
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W rządzie trwa spór o kosmos. Toczą go wicepremier Waldemar Pawlak i minister cyfryzacji Michał Boni - nieoficjalnie dowiedział się _ Wprost _. Stawką jest to, który z resortów obejmie nadzór nad Polską Agencją Kosmiczną, której powołanie planuje rząd.

Polska negocjuje członkostwo w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i na razie nadzór nad polityką kosmiczną sprawuje resort gospodarki. Jednak jak wynika z ustaleń tygodnika, tę działkę chce włączyć do swojego ministerstwa Michał Boni.

- _ Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, ale cyfryzacja ma spore szanse. W tej sprawie potrzebny jest ktoś, kto będzie w stanie na dobre rozruszać tę dziedzinę i uczynić z niej silny impuls modernizacyjny dla polskiej gospodarki. Boni sprawdziłby się w tej roli lepiej od Pawlaka _ - twierdzi informator _ Wprost. _

Bez względu na to, jak skończy się ten spór, Polska ma powołać Agencję Kosmiczną lub Biuro ds. Polityki Kosmicznej - tak wynika z rządowego _ Planu działań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych i wykorzystania systemów satelitarnych w Polsce _.

Paweł Poncyljusz, były poseł, który w poprzedniej kadencji zajmował się rozwojem technologii kosmicznych, twierdzi, że taka instytucja jest w Polsce potrzebna. - _ Akcesja do ESA oznacza, że będziemy płacić wysoką składkę członkowską. Te pieniądze mogą wrócić do nas w ramach reinwestycji, ale tylko wtedy, gdy rząd będzie umiał zachęcić polskie firmy do zajęcia się tematyką kosmosu. Stworzenie specjalnej instytucji daje na to szansę a upchnięcie tego zadania w którymś z resortów grozi tym, że sprawa trafi na dno szuflady _ - twierdzi Poncyljusz.

Więcej o nowym rządzie Donalda Tuska czytaj w Money.pl
Nowy rząd Tuska: Agent, karateka i biskup w stanie spoczynku Lekarz powalczy z bezrobociem, a ekonomistka będzie brylować na Euro 2012. Money.pl przedstawia kim są ministrowie nowego rządu.
Gowin sobie poradzi, prezydent trzyma kciuki Bronisław Komorowski apelował, by trzymać kciuki za Jarosława Gowina.
Winiecki dla Money.pl: Tak powinno wyglądać expose Tuska Premier powinien ograniczać, a rząd może nauczyć się sporo nawet od kiepskich firm.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)