Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pawlak: Sejm powinien zająć się opcjami

0
Podziel się:

Zdaniem wicepremiera w polityce dominuje konflikt o pietruszkę, a z kraju wypływają miliardy euro.

Pawlak: Sejm powinien zająć się opcjami
(PAP/Radek Pietruszka)

Wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlakuważa, że Sejm powinien jak najszybciej zająć się projektami ustaw dotyczących opcji walutowych. Jego zdaniem odkładanie tej sprawy jest _ ryzykowne i nieodpowiedzialne _.

_ - Sejm powinien się zająć tą sprawą szybciej, bo odkładanie tego w czasie może doprowadzić do sytuacji, że za chwilę wytransferowane zostanie więcej kapitału z polskiej gospodarki, niż mamy dopływu środków europejskich _ - powiedział wicepremier.

_ - To byłby przedziwny chichot historii, że w polityce największych partii dominuje konflikt o pietruszkę, a w tym czasie miliardy euro są transferowane z naszego kraju _ - dodał Pawlak.

ZOBACZ TAKŻE: Skrzypek ujawnia: Złoty osłabiał się przez opcjePrzypomniał, że w ostatnim kwartale zeszłego roku polskie przedsiębiorstwa niefinansowe odnotowały stratę na działalności finansowej rzędu 20 mld zł, z czego zdecydowana większość przypadła na rozliczania instrumentów pochodnych.

Kluby parlamentarne złożyły trzy projekty ustaw, które mają pomóc rozwiązać problem opcji. Projekt PSL zakłada, że jeżeli w ciągu czterech miesięcy nie dojdzie do porozumienia między bankiem a firmą, albo sąd przy Komisji Nadzoru Finansowego nie rozstrzygnie sporu, strony będą mogły odstąpić od umowy.

Projekt Lewicy przewiduje, że jeżeli w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nie dojdzie do zawarcia ugody, firma będzie mogła - w terminie 30 dni - odstąpić od umowy. Propozycje PiS nie zakładają odstąpienia od umowy w przypadku niezawarcia porozumienia. W uzasadnieniu do projektu partia informuje jedynie, że ewentualne spory sądowe dotyczące umów na opcje walutowe powinny być rozpatrywane w oparciu m.in. o znajdującą się w Kodeksie cywilnym klauzulę _ rebus sic stantibus _ (łac. _ ponieważ sprawy przybrały taki obrót _), która pozwala na rozwiązanie umowy w wyjątkowych okolicznościach.

Raport Money.pl
*Opcje duszą firmy. Pomoc rozczarowuje * Rząd przyjął projekt ustawy o tzw. pozwach zbiorowych. Ma to być pomoc dla firm tracących na opcjach walutowych. Opozycja uważa, że pomoc musi być bardziej konkretna. Czytaj w Money.pl

W okresie, gdy złoty umacniał się, przedsiębiorstwa sprzedające swoje usługi bądź towary za waluty obce, w obawie przed zmianami kursowymi, zawierały z bankami umowy o tzw. opcje walutowe. Firmy miały się w ten sposób zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym. Gdy złoty się osłabił, banki skorzystały z możliwości kupna waluty w ramach opcji, co w wielu przypadkach postawiło firmy w trudnej sytuacji.

Wicepremier Pawlak ocenił, że obecnie nie ma potrzeby zwiększania deficytu budżetowego, bo Polska posiada niewykorzystane środki zewnętrzne z Unii Europejskiej. _ Jeżeli przekierujemy te środki do przedsiębiorców, to tylko mogą oni i gospodarka na tym zyskać _ - zaznaczył.

Zapowiedział, że analizowane jest wprowadzenie ułatwień w pozyskiwaniu środków unijnych dla beneficjentów, w tym możliwość bardziej elastycznego oceniania projektów, z uwagi na zmieniające się uwarunkowania makroekonomiczne oraz zmniejszone prognozy PKB.

Członek Rady Polityki Pieniężnej prof. Jan Czekaj ocenił, że w najbliższych latach polski sektor bankowy będzie potrzebował zagranicznych źródeł finansowania, aby zwiększać akcję kredytową.

_ - Polskie oszczędności tu nie wystarczą, dlatego musimy się liczyć z koniecznością napływu kapitału z zagranicy _ - powiedział.

Według niego, kryzys uderza w polski sektor bankowy z pewnym opóźnieniem, wraz z pogarszaniem się sytuacji przedsiębiorstw oraz ludności.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)