Notowania

akcyza
10.08.2011 14:21

Pawlak: To dobry moment na obniżenie akcyzy na benzynę

"Można to zrobić ze względu na większe, niż planowano wpływy z podatku VAT od paliw".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że obecnie jest dobry moment na czasowe - na trzy miesiące - obniżenie akcyzy na benzynę. _ - Można to zrobić ze względu na większe, niż planowano wpływy z podatku VAT od paliw _ - ocenił Pawlak.

Jak mówił minister gospodarki, założenia wpływów do budżetu państwa zakładają cenę ropy na poziomie 80 dolarów za baryłkę, tymczasem surowiec od początku roku kosztuje ponad 100 dolarów i w związku z tym wyższe są też wpływy z podatku VAT. Zaznaczył, że chodzi mu tylko o akcyzę na benzynę, która stanowi około jednej czwartej paliw płynnych, sprzedawanych na rynku.

_ - Dziś można powiedzieć, że minister finansów wziął z dużą górką przychody z akcyzy i podatku VAT od paliw _ - mówił Pawlak. - _ Jest moment i czas, żeby minister finansów obniżył akcyzę na trzy miesiące, zgodnie z prawem, które posiad _a - dodał wicepremier. _ - Podwyżka cen ropy, czyli bazy zwiększa wpływy z tytułu VAT, zatem byłoby sprawiedliwe w stosunku do kierowców, gdyby w związku z tym obniżyć akcyzę _ - tłumaczył Pawlak. _ To byłby bardzo dobry ruch w walce z drożyzną _ - dodał.

Wicepremier przypomniał, że polska akcyza na benzynę jest nieco większa od minimalnej stawki, wymaganej przez UE, podczas gdy akcyza na olej napędowy jest równa unijnej stawce minimalnej.

Waldemar Pawlak oświadczył też, że rozmawiał na ten temat z premierem Donaldem Tuskiem i ministrem finansów Jackiem Rostowskim, ale decyzja należy do ministra finansów. _ - Jeżeli to zaproponuje, to taka decyzja może być szybko przyjęta _ - podkreślił.

Pawlak chce tańszego paliwa. Dowiedz się więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t97436.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;chce;ulzyc;kierowcom;proponuje;obnizyc;akcyze;na;paliwo,228,0,812260.html) Pawlak chce obniżyć akcyzę na paliwo Wicepremier krytykuje też nowy podatek węglowy, do którego przymierza się Bruksela.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/253/t79101.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;paliwa;moga;byc;tansze,107,0,867435.html) Pawlak: Paliwa mogą być tańsze Minister gospodarki podpisał rozporządzenie o zapasach ropy i paliw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t97437.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pawlak;chce;ulzyc;kierowcom;rostowski;przeciwny,128,0,797824.html) Pawlak chce ulżyć kierowcom. Akcyza w dół? Minister gospodarki uważa, że rząd powinien obniżyć akcyzę na benzynę.
Tagi: akcyza, pawlak, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz