Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pawlak: W przyszłym roku wzrost możliwe 4 proc. wzrostu PKB

0
Podziel się:

Zdaniem wicepremiera, założenia budżetowe wzrostu gospodarczego są dość asekuracyjne.

Pawlak: W przyszłym roku wzrost możliwe 4 proc. wzrostu PKB
(kprm.gov.pl)

Wicepremier i minister gospodarki ocenił, że w przyszłym roku wzrost polskiego PKB może osiągnąć poziom około 4 proc. Jego zdaniem oficjalne założenia budżetowe wzrostu gospodarczego na poziomie 2,5 proc. są _ dość asekuracyjne _.

Waldemar Pawlak pytany przez dziennikarzy o wzrost gospodarki w całym 2011 roku ocenił, że liczy na ponad 4 proc. w czwartym kwartale, co da ponad 4 proc. wzrost PKB w całym bieżącym roku.

_ - Jeżeli nie będzie jakiegoś dramatycznego załamania na zewnątrz, np. w gospodarce niemieckiej, to w moim przekonaniu jest do utrzymania poziom 4 proc. PKB, przy poziomie inflacji około 3 - 3,5 proc. _ - poinformował minister gospodarki w Krakowie.

_ - Minister finansów dość asekuracyjnie przyjął 2,5 proc. PKB i niższą inflację, niż ona jest w rzeczywistości i jakiej można się spodziewać. To jest takie trochę asekurowanie się przed ryzykiem niepewności przyszłego roku _ - dodał.

Według Pawlaka pozytywny efekt dla polskiej gospodarki przynosi osłabienie złotego, które _ nakręca i generuje koniunkturę _.

_ - Jeżeli jesteśmy na poziomie 4,5 zł za euro to generuje to bardzo dużą konkurencyjność w sprzedaży naszych towarów i daje duży impuls pozytywnego wzrostu. W sumie dla całej gospodarki i całego społeczeństwa to jest bardzo mocny czynnik generujący rozwój. To nasze towary wyjeżdżają , a ludzie mają miejsca pracy w kraju, a nie tak jak był mocny złoty, wtedy ludzie musieli wyjeżdżać, a towary z importu zalewały nasz rynek i wypychały miejsca pracy _ - ocenił szef resortu gospodarki.

Dodał, że rozumie ministra finansów, że w założeniach budżetowych asekuruje się od niepewności, _ ale jednak trzeba tworzyć klimat takiego optymizmu i rozmachu, bo wtedy będzie szansa na utrzymanie pozytywnego wzrostu _.

Czytaj więcej o prognozach na przyszły rok
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t190350.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;nbp;ujawnia;co;czeka;nas;w;przyszlym;roku,138,0,978826.html) Szef NBP ujawnia, co czeka nas w przyszłym roku Recesja? Marek Belka uważa, że nasza gospodarka i złoty....
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t196967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/oto;budzet;na;2012;rok;sprawdz;jak;uderzy;cie;po;kieszeni,143,0,983183.html) Oto budżet 2012. Jak uderzy cię po kieszeni? Okazało się, że w kasie państwa zabraknie 9 mld złotych. Rząd już zdecydował komu je zabrać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t141727.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dla;polski;przewiduja;szybki;wzrost,252,0,967164.html) Polska będzie liderem. Pod warunkiem, że... Szwajcarski bank inwestycyjny UBS opublikował nowe prognozy dla polskiej i światowej gospodarki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)