Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
29.07.2010 07:59

Pawlak wskazuje odpowiedzialnego za plan finansowy

W piątek rząd ma się zająć Wieloletnim Planem Finansowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział, że minister finansów Jacek Rostowski bierze na siebie całą odpowiedzialność za Wieloletni Plan Finansowy Państwa, którym rząd zająć się ma jutro. *Dokument ma określać m.in. wielkość deficytu budżetowego w ciągu najbliższych czterech lat.*

Czteroletni plan, w podziale na poszczególne lata budżetowe, ma określać m.in.:

  • prognozowane kwoty dochodów i wydatków państwa,
  • kwoty deficytu i potrzeb pożyczkowych budżetu państwa,
  • źródła ich finansowania,
  • kwotę państwowego długu publicznego.

Dokument ma być podstawą przygotowywania projektu ustawy budżetowej na kolejny rok budżetowy. Szef resortu gospodarki zaznaczył w TVP Info, że na razie nie ma żadnych materiałów źródłowych dotyczących tego planu. _ - Czekamy na propozycje ministra finansów, które pewnie położy w piątek na stole _ - powiedział.

_ - Przekazaliśmy propozycje ministrowi finansów z perspektywy każdego resortu. Natomiast nie ma tej całościowej dyskusji. Prawdopodobnie będzie to dopiero w piątek. Może to być trudny dzień, ponieważ jest to sprawa rzutująca na perspektywę czterech lat, więc trzeba spokojnie na te propozycje spojrzeć _ - zaznaczył Pawlak.

Podkreślił, że posiedzenia rządu zazwyczaj poprzedzają prace komitetów lub grup roboczych. _ - Tutaj - być może ze względu na to, że propozycje są opracowywane do ostatniej chwili - nie było czasu, by szerzej podjąć dyskusję i pewnie do tego przejdziemy dopiero w piątek na posiedzeniu Rady Ministrów _ - dodał.

Według wicepremiera, minister finansów Jacek Rostowski bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie i zaprezentowanie Planu. _ - Trudno jest mówić o jakiejś poważniejszej dyskusji, jeżeli będziemy mieli te propozycje dopiero ostatniego dnia. Wtedy można kiwnąć głową, że przyjmujemy do wiadomości propozycje ministra finansów, za które on bierze odpowiedzialność _ - podkreślił.

Pytany o możliwość podniesienia podatku dochodowego wicepremier powiedział: _ Skoro w ubiegłym roku w czasie kryzysu obniżyliśmy podatek dochodowy - z trzech skal podatkowych zeszliśmy do dwóch - byłoby trochę dziwne, by teraz je podnosić _. _ Potrzebne są proste rozwiązania, które nie będą komplikowały systemu podatkowego. Liczę na to, że propozycje, które minister Rostowski przedłoży, będą spełniały te kryteria _ - dodał.

_ - W dyskusjach roboczych - które były wcześniej na etapie takiego sondowania - zwracaliśmy uwagę, żeby nie było podwyżek podatku VAT od żywności czy leków. To byłoby bardzo trudne do zaakceptowania przez ludzi o bardzo niskich dochodach. Myślę, że jeśli chodzi o żywność, leki, tych zmian nie powinno być _ - dodał Pawlak.

Tagi: podatki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz