Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pęknięcie reaktora w Belgii. Rusza śledztwo

0
Podziel się:

W związku z wykrytą usterką belgijska spółka energetyczna Electrabel do 30 września opóźniła ponowne uruchomienie reaktora nr 3 elektrowni Doel.

Pęknięcie reaktora w Belgii. Rusza śledztwo
(cnythzl/iStockphoto)

Belgijska Federalna Agencja Kontroli Nuklearnej (AFCN) postanowiła, że do końca września będzie przeprowadzone dodatkowe dochodzenie ws. pękniętej stalowej osłony reaktora nr 3 elektrowni atomowej Doel.

Efekty inspekcji mają być zaprezentowane międzynarodowym ekspertom. W czwartek w Brukseli przedstawiciele AFCN spotkali się z nadzorcami bezpieczeństwa jądrowego z krajów posiadających osłony reaktorów tej samej produkcji. Ponadto w spotkaniu wzięli udział eksperci z USA.

_ - Uczestniczący w spotkaniu przedstawiciele władz odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zostali poinformowani o dodatkowych inspekcjach zleconych przez AFCN. (...) Międzynarodowe kontakty umożliwią podzielenie się wiedzą na temat osłony reaktora. Drugie spotkanie (z międzynarodowymi ekspertami) odbędzie się w październiku _ - oświadczył po spotkaniu dyrektor generalny belgijskiej agencji AFCN Willy De Roovere.

Reaktor nr 3 elektrowni Doel na północy Belgii został zatrzymany kontrolnie na początku czerwca, po czym na jego osłonie odkryto 20-milimetrowe pęknięcie. Wywołało to obawy o jakość tej stalowej osłony, wyprodukowanej w latach 80. przez nieistniejącą już dziś holenderską firmę.

Z tej samej produkcji pochodzi aż 10 osłon używanych obecnie w Europie. Poza Belgią takie osłony są stosowane w elektrowniach jądrowych we Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

W związku z wykrytą usterką belgijska spółka energetyczna Electrabel do 30 września opóźniła ponowne uruchomienie reaktora nr 3 elektrowni Doel.

Komisja Europejska przypomniała na początku sierpnia, że trwają testy wytrzymałości unijnych elektrowni jądrowych, tzw. stress testy. Po ich zakończeniu KE opublikuje rekomendacje, które jednak nie będą wiążące dla krajów.

Czytaj więcej w Money.pl
Alarm dla atomówek. Szukają pęknięć Unijne kraje sprawdzają pospiesznie reaktory. To reakcja na awarię w belgijskiej elektrowni atomowej.
Wpadli za dostarczanie części do reaktora Niemiecka prokuratura poinformowała w środę, że zatrzymała cztery osoby pod zarzutem dostarczania Iranowi części do budowy reaktora jądrowego.
Bez atomu będą więcej płacić za energię Z elektrowni opartych na gazie i węglu pochodzi 45 proc. produkowanej w Belgii energii elektrycznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)