Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pendolino w Polsce. PiS chce kontroli NIK

Pendolino w Polsce. PiS chce kontroli NIK

Fot. Travelarz / Wikipedia (CC BY-SA 3.0)
Klub PiS złożył dziś wniosek do Najwyższej Izby Kontroli, aby zbadała okoliczności zakupu pociągów Pendolino. Mogło dojść do korupcjogennego postępowania, państwo nie nadzorowało należycie spółki PKP Intercity - twierdzą politycy PiS.

Podczas konferencji w Sejmie politycy PiS przedstawili szczegóły wniosku do NIK. Argumentują m.in., że pociąg został kupiony w sytuacji, gdy nie ma odpowiednich torów, które pozwalałaby na jego odpowiednie wykorzystanie.

Są wszelkie podejrzenia, że mamy do czynienia z kolejnym korupcjogennym postępowaniem państwowej spółki i brakiem nadzoru ze strony rządu. Rola ministerstw, rządu w tej sprawie powinna być wyjaśniona przez NIK - powiedział europoseł, b. prezes NIK Janusz Wojciechowski. Podkreślił, że kontrola w trybie doraźnym powinna być jak najszybciej podjęta przez prezesa Izby Krzysztofa Kwiatkowskiego.

Według posła PiS Jerzego Polaczka w przetargu zaakceptowano wyłącznie jedną, ważną ofertę. To dość niezwykła sytuacja, jeśli chodzi o stosowanie ustawy o zamówieniach publicznych - powiedział.

We wniosku posłowie PiS pytają m.in. kto i dlaczego zaakceptował techniczną specyfikację, kto był doradcą w procesie zakupu pociągów i za jaką kwotę, kto dokonywał analizy ekonomicznej oraz zasadności zakupu Pendolino.

PKP Intercity kupiło pociągi od koncernu Alstom w maju 2011 r. Kontrakt o wartości 665 mln euro obejmuje dostawę 20 pociągów, które mogą rozwijać prędkość do 250 km/godz., budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Koszt samych pociągów to ok. 400 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

nik, pis, pkp intercity, pendolino, zakup pociągów
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
rotmistyrz
176.97.81.* 2013-12-03 16:56
Tak to prawda ,nie posiadamy ani torów ,ani zabezpieczeń dla takiego pociągu a jest kupiony, więc napewno jest w tym także przekręt jak w wielu innych dziedzinach naszego kraju Rząd nie kontroluje takich zakupów a może nawet i łapy w tym także swoje moczy.PIS ma pełne prawo tak myśleć.
_Pilot latawca
79.173.53.* 2013-12-03 15:14
[...]O ile pamiętam to decyzja kupna Pendolino była podjęta kilka lat temu.

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###
ziutek602
77.161.62.* 2013-12-03 12:25
włoskich pociągów - wyjątkowe badziewie - bez 10 - 20 % przekrętów / kosztów łapówek /.
Można w ciemno wsadzić tych co decydowali o zakupie. Każda sprzedaż włoskich pociągów obciążona jest minimum 10 % kosztami " sponsoringu ".