Notowania

usa
28.01.2013 19:39

Pentagon wzmacnia siły do wojen w cyberprzestrzeni

Pentagon zamierza przekształcić swoje cyberdowództwo w internetowy ekwiwalent sił walczących tradycyjnymi metodami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Master Sgt. Ken Hammond/defenselink.mil)

Ministerstwo obrony USA postanowiło radykalnie wzmocnić swoje siły do walki w cyberprzestrzeni, kilkakrotnie zwiększając personel do zabezpieczania systemów komputerowych i ofensywnych operacji w internecie.

Jak podał dziś dziennik _ Washington Post _, powołując się na anonimowe źródła rządowe, Pentagon zamierza przekształcić swoje cyberdowództwo (Cyber Command), które obecnie koncentruje się na zadaniach obronnych, w internetowy ekwiwalent sił walczących tradycyjnymi metodami.

Zgodnie z tym planem, cyberdowództwo, którego personel liczy sobie teraz około 900 osób, ma zostać przekształcone w instytucję zatrudniającą aż 4900 wojskowych i cywili. Zmiana wynika z przekonania Pentagonu o rosnących zagrożeniach dla USA w cyberprzestrzeni. W ocenie specjalistów, pochodzą one głównie z Chin, Rosji i Iranu.

Niepokój szefa resortu Leona Panetty wzbudził szczególnie atak na systemy komputerowe państwowego saudyjskiego koncernu naftowego Aramco w sierpniu 2012 roku, w rezultacie którego agresorzy zainfekowali wirusami i unieruchomili ponad 30 tys. komputerów. Wywiad amerykański jest przekonany, że atak wyszedł z Iranu.

W październiku Panetta powiedział, że USA grozi _ komputerowy Pearl Harbor _ - nawiązując do ataku japońskiego lotnictwa na główną bazę amerykańskiej marynarki wojennej na Hawajach 7 grudnia 1941 roku, po którym Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny przeciw Japonii.

Minister ostrzegł, że hakerzy z _ agresywnego kraju _ lub ponadnarodowej grupy ekstremistycznej mogą wywołać spustoszenie w infrastrukturze łączności i transportu kraju, a także w jego systemie finansowym.

Według planu ministerstwa obrony USA w strukturze cyberdowództwa stworzone zostaną trzy typy cybersił: tzw. siły do misji krajowych, które będą chronić systemy komputerowe kierujące siecią elektryczną i innymi kluczowymi elementami infrastruktury, siły do misji bojowych, a więc do planowania i wykonywania ataków na systemy komputerowe nieprzyjaciela, oraz tzw. siły cyberochrony, zadaniem których będzie zabezpieczenie systemów komputerowych Pentagonu.

Siły do misji bojowych będą się zajmować unieruchamianiem systemów dowodzenia i kontroli nieprzyjaciela w przygotowaniu do ataku z udziałem sił konwencjonalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Kobiety na front. Uznali, że mogą zabijać Sekretarz obrony USA Leon Panetta postanowił znieść zakaz udziału kobiet w walkach na froncie.
Szykują się spore zmiany w polskim wojsku Na wiosnę do parlamentu trafi projekt reformy dowodzenia polską armią. Zapowiedział to w radiowej Jedynce minister obrony.
To sprawa arcyważna dla polskich sił zbrojnych Reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi należało dokonać przy przebudowie armii, na przeszkodzie stanęło zaangażowanie w Iraku i Afganistanie .
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz