Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PERN wybuduje terminal naftowy w Gdańsku

0
Podziel się:

Zgodę na budowę wydał minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.

PERN wybuduje terminal naftowy w Gdańsku
(Polska Zielona Sieć/CC/Flickr)

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski, działając jako walne zgromadzenie spółki PERN _ Przyjaźń _, zgodził się na budowę terminalu naftowego w Gdańsku - poinformowało MSP. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.

Jak podał resort na swojej stronie internetowej, w postępowaniu przetargowym PERN wybrał generalnego wykonawcę pierwszego etapu tej inwestycji. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum, którego liderem jest IDS - Bud SA z siedzibą w Warszawie. Zaproponowało ono wykonanie tej części prac _ pod klucz _ za 415 mln zł.

_ - Inwestycja w nowoczesny terminal naftowy na gdańskim Wybrzeżu pozwoli na uzyskanie znaczącej pozycji w zakresie przeładunku ropy i paliw w basenie Morza Bałtyckiego. To ważne nie tylko ze względu na konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także z powodu stworzenia elastycznego rozwiązania na wypadek deficytu paliw na rynku krajowym _ - powiedział cytowany w komunikacie MSP minister Budzanowski.

W komunikacie przesłanym przez spółkę poinformowano, że komisja przetargowa przeanalizowała wszystkie złożone oferty pod kątem zgodności ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia oraz uwzględniła wyjaśnienia oferentów. Następnie rekomendowała zarządowi wybór konsorcjum. Jedynym kryterium wyboru była cena. Oferty na budowę terminalu złożyły trzy konsorcja, wszystkie propozycje mieściły się w budżecie zakładanym przez zamawiającego.

_ - To przełomowy moment w realizacji tej niezwykle ważnej dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego kraju inwestycji. Pierwsze prace budowlane na terenie portu gdańskiego powinny się rozpocząć na początku przyszłego roku _ - powiedział cytowany w komunikacie spółki prezes PERN _ Przyjaźń _ Marcin Moskalewicz.

Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. metrów sześciennych, z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. Projekt będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym zostanie zrealizowana część dedykowana ropie naftowej, w drugim (którego kształt będzie zależał od potrzeb rynku) część paliwowa i chemiczna. Terminal będzie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju.

PERN _ Przyjaźń _ jest spółką, w której 100 proc. udziałów należy do Skarbu Państwa. Zajmuje się głównie transportem ropy naftowej do rafinerii w Polsce oraz wschodnich Niemczech, poprzez rurociąg _ Przyjaźń _, biegnący z Adamowa do Płocka i dalej do Schwedt, oraz Rurociąg Pomorski, łączący Płock z Gdańskiem. Rurociąg Pomorski w połączeniu z Naftoportem w Gdańsku umożliwia import surowca z morza oraz tranzyt ropy naftowej przez Polskę. PERN _ Przyjaźń _ świadczy również usługi magazynowania ropy naftowej w trzech bazach - w Adamowie, Płocku oraz Gdańsku. Posiada też sieć rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Ceny ropy w Nowym Jorku blisko 5-tygodniowego rekordu Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają, ale są blisko 5-tygodniowego maksimum. Rosną zapasy tego surowca w USA - podają maklerzy.
Indianie zjednoczyli się przeciw ropociągom Zapowiadają blokady, demonstracje i działania w sądach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)