Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pestycydy toksycznych dla pszczół. Będą ograniczenia

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie dwuletnich ograniczeń na
stosowanie pestycydów, które są szkodliwe dla populacji pszczół.

Pestycydy toksycznych dla pszczół. Będą ograniczenia
(staflo/cc/flickr.com)

Komisja Europejska zaproponowała wprowadzenie dwuletnich ograniczeń na stosowanie pestycydów, które są szkodliwe dla populacji pszczół - poinformował w czwartek rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Frederic Vincent.

Zakaz miałby wejść w życie od 1 lipca i objąć trzy pestycydy z grupy neonikotynoidów. Po dwóch latach dokonano by oceny efekty wprowadzenia ograniczeń.

Według Vincenta KE chce, by tych pestycydów nie wolno było stosować w uprawach roślin, które przyciągają pszczoły: słonecznika, rzepaku, kukurydzy oraz bawełny. Zakaz nie dotyczyłby innych upraw i roślin sadzonych jesienią.

Swoją propozycję Komisja przedstawiła w czwartek krajom członkowskim UE, które maja ją teraz przeanalizować. _ - Mamy nadzieję, że te regulacje zostaną przyjęte (...) 25 lutego _ - powiedział rzecznik.

Propozycja KE jest konsekwencją opublikowanego 16 stycznia raportu Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), w którym określono ryzyka dla populacji pszczół wynikające ze stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów (clothianidin, imidacloprid i thiamethoxam).

Wstępna dyskusja na temat zakazu stosowania pestycydów wyniszczających pszczoły odbyła się w zeszły poniedziałek na spotkaniu ministrów rolnictwa państw UE. Irlandzki minister Simon Coveney podkreślał wówczas na konferencji prasowej, że ewentualne rozwiązania w tej sprawie muszą być oparte na dowodach naukowych. Według nieoficjalnych informacji sceptyczne wobec propozycji Komisji są m.in. Wielka Brytania, Niemcy i Hiszpania.

Organizacja ekologiczna Greenpeace w oświadczeniu z zadowoleniem przyjęła decyzję Komisji. Jak podkreślili ekolodzy, to pierwszy krok we właściwym kierunku. _ Greenpeace przyjmuje ten krok Komisji z zadowoleniem, gdyż wychodzi ona naprzeciw sugestiom naukowców, którzy w wielu przeprowadzonych do tej pory badaniach łączą wymieranie pszczół z używaniem w rolnictwie pestycydów z grupy neonikotynoidów _ - podkreśliła organizacja.

Ekolodzy zaznaczyli jednak, że KE sugeruje zakaz jedynie trzech substancji i _ nie zdecydowała się, by zaproponować wprowadzenie większych środków ostrożności w przypadku wielu innych, wymienionych w raporcie EFSA, powołując się na brak odpowiednich badań _.

Greenpeace oczekuje, że decydenci unijni podejmą zdecydowane działania, by chronić europejskie środowisko i zapewnić jak najlepsze możliwości produkcji żywności. _ Obie te kwestie zależą w ogromnej mierze od owadów zapylających, takich jak pszczoły _ - dodał cytowany przez organizację koordynator kampanii _ Zrównoważone Rolnictwo _ w brukselskim biurze Greenpeace Marco Contiero.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy chcą dopłat. Będzie protest w Brukseli Około 40 rolników z Polski będzie protestowaćw Brukseli przeciw zmniejszaniu pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną.
Polska wolna od GMO. Bo boimy się o miód Ministerstwo rolnictwa przekazało już informację KE o zakazie upraw roślin genetycznie modyfikowanych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)