Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE musi zapłacić 43,2 mln euro odszkodowania

0
Podziel się:

W sprawie chodziło o dostawy energii do granicy polsko-słowackiej, z których polska spółka nie wywiązała się.

PGE musi zapłacić 43,2 mln euro odszkodowania
(Reporter Poland)

*PGE ma zapłacić Alpiq Holding odszkodowanie w wysokości 43,2 mln plus odsetki - wynika z wyroku Trybunału Arbitrażowego w Wiedniu, o którym PGE poinformowało w komunikacie. Według PGE kwota ta jest dwa razy niższa od utworzonej na ten cel rezerwy. *

PGE wskazało, że Trybunał Arbitrażowy Międzynarodowego Centrum Arbitrażowego przy Austriackiej Izbie Handlowej w Wiedniu wydał ostateczny wyrok 12 września.

_ Zasądzona kwota jest ponad trzykrotnie niższa od roszczenia dochodzonego przez Alpiq oraz dwukrotnie niższa od rezerwy, którą na ten cel utworzyła PGE. Na rzecz PGE zasądzono od Alpiq kwotę 1,4 mln euro tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, świadków, biegłych oraz zwrotu kosztów postępowania przed Sądem Arbitrażowym _ - wyjaśniła spółka.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/154/m37274.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zatrudnienie;w;tej;spolce;spadlo;o;niemal;1;5;tysiaca;osob,220,0,1149404.html) *Zatrudnienie w tej spółce spadło o niemal 1,5 tysiąca osób * Zatrudnienie w grupie PGE zmniejszyło się w pierwszym półroczu tego roku w trzech głównych segmentach działalności o 1459 osób. W komunikacie wskazano, że szwajcarski holding Alpiq domagał się zasądzenia 162,9 mln euro wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania, a wysokość roszczenia była kilkakrotnie modyfikowana.

_ PGE utworzyła w ubiegłych latach rezerwę na ten cel, która na dzień 31 sierpnia br. wynosiła 95,2 mln euro (w tym kwota główna w wysokości 79,1 mln euro). Rozstrzygnięcie postępowania arbitrażowego i rozliczenie odszkodowania spowoduje częściowe wykorzystanie rezerwy, a pozostała jej część zostanie rozwiązana i ujęta w pozycji pozostałych przychodów operacyjnych w sprawozdaniu z całkowitych dochodów _ - podało PGE.

W sprawie chodziło o dostawy energii przez PGE do granicy polsko-słowackiej, z których polska spółka nie wywiązała się.

_ W wyroku Sąd Arbitrażowy orzekł, że umowa na dostawę energii elektrycznej między PGE a Alpiq z dnia 28 października 1997 r. wygasła w dniu 28 lutego 2009 r. Spór powstał w 2008 roku na gruncie Umowy (wieloletniego kontraktu na dostawy energii elektrycznej poza granice Polski), która nie mogła być wykonywana przez PGE od marca 2008 roku z uwagi na nieudostępnianie w ogóle lub udostępnianie w niewystarczających ilościach transgranicznych mocy przesyłowych w kierunku Słowacji _ - napisano w komunikacie.

Według PGE brak wystarczających mocy przesyłowych wynikał z implementacji w tamtym czasie ustawodawstwa Unii Europejskiej do polskiego porządku prawnego oraz związanych z tym zmian regulacyjnych.

Wyrok został wydany po przeszło trzech latach postępowania. PGE wyjaśniła w komunikacie, że podczas procesu wskazywała na zaistnienie zdarzenia siły wyższej, tj. głębokich zmian regulacyjnych, ewentualnie, konieczność dostosowania Umowy do nowych, nieprzewidzianych przez strony, okoliczności.

_ Zarząd PGE przeanalizuje wyrok oraz środki prawne, jakie ewentualnie mogłyby służyć jego podważeniu _ - podsumowano.

Grupa Kapitałowa PGE

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)