Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGE planuje połączyć się z PGE Energia Jądrowa

0
Podziel się:

PGE ujawnia, w jaki sposób nastąpi połączenie ze spółką odpowiedzialną za przygotowanie projektu budowy elektrowni jądrowej.

PGE planuje połączyć się z PGE Energia Jądrowa
(Stefan Maszewski/Reporter)
bFerVajV

PGE Polska Grupa Energetyczna planuje połączyć się z PGE Energia Jądrowa, spółką zależną, odpowiedzialną za przygotowanie projektu budowy elektrowni jądrowej - poinformowało PGE.

Połączenie nastąpić ma przez przeniesienie całego majątku PGE Energia Jądrowa na PGE, bez podwyższenia kapitału zakładowego PGE oraz bez wymiany akcji.

_ Celem połączenia jest uproszczenie struktury kapitałowej Grupy PGE, ograniczenie kosztów związanych z utrzymywaniem osobnego podmiotu oraz zwiększenie efektywności zarządzania przygotowaniem projektu budowy elektrowni jądrowej z poziomu Centrum Korporacyjnego _ - napisano w komunikacie.

bFerVajX

PGE Energia Jądrowa posiada 51 proc. udziałów w PGE EJ1 sp. z o.o., spółce celowej, która odpowiada za przygotowanie procesu inwestycyjnego oraz budowę elektrowni jądrowej w Polsce (pozostałe 49 proc. udziałów w spółce posiada obecnie PGE). Po połączeniu 100 proc. udziałów w PGE EJ1 sp. z o.o. będzie posiadać PGE.

PGE EJ1 podpisała ostatnio kontrakt z firmą WorleyParsons na wykonanie badań środowiskowych i lokalizacyjnych dla pierwszej siłowni jądrowej, wart ponad 250 mln zł. W ciągu dwóch lat przebadane zostaną dwie możliwe lokalizacje na Pomorzu: Choczewo i Żarnowiec. Do niedawna rozważano też Gąski.

Obecne plany rządu obejmują wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o mocy po ok. 3000 MW każda. Według aktualnej strategii Grupy pierwszy blok jądrowy miałby ruszyć około 2024 r.

bFerVakd

Potencjalne lokalizacje pod elektrownię jądrową, wybrane przez PGE.

Harmonogram budowy siłowni obejmuje następujące etapy:

  • Do 31.12.2013: ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej.
  • 1.01.2014 - 31.12.2015: wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień.
  • 1.01.2016 - 31.12.2023: pozwolenie na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych.
  • 1.01.2023 - 31.12.2030: budowa kolejnych bloków elektrowni jądrowych.
Czytaj więcej w Money.pl
JSW może przejąć inwestycję w Opolu - _ Jednym ze scenariuszy, który bierzemy pod uwagę, jest przejęcie odpowiedzialności za projekt przez JSW, być może jako uczestnika konsorcjum _ - powiedział wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz.
MSP oczekuje, że PGE przedstawi w strategii plany... MSP oczekuje, że PGE przedstawi w nowej strategii plany rozwoju mocy, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego.
Chcą 270 mln złotych od Skarbu Państwa Akcjonariusze mniejszościowi spółek zależnych PGE i Tauronu domagają się 270 mln zł odszkodowania od Skarbu Państwa.
bFerVaky
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)