Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG już nie chce ocen od agencji Standard&Poor's. Wypowiada umowę

0
Podziel się:

Agencja wcześniej obniżyła rating Polski, a także PZU.

Piotr Woźniak, prezes PGNiG
Piotr Woźniak, prezes PGNiG (Norma/REPORTER)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę ze Standard & Poor's Ratings Services, w związku z czym agencja wycofa rating nadany spółce - podaje PGNiG.

"W dniu 25 stycznia 2016 roku spółka wypowiedziała umowę zawartą ze Standard&Poor's Ratings Services Ltd, która dotyczyła oceny kredytowej spółki oraz obligacji wyemitowanych przez PGNiG Finance AB, podmiot zależny spółki" - czytamy w informacji spółki.

W najbliższym czasie S&P wycofa rating nadany PGNiG, który od 28 listopada 2012 roku był na poziomie BBB- z perspektywa stabilną.

"Jednocześnie informujemy, iż zarówno spółka, jak i obligacje wyemitowane przez PGNiG Finance AB, cały czas posiadają rating na poziomie inwestycyjnym, przyznany przez Moody's Investors Service" - informuje PGNiG.

W ostatnich dniach agencja S&P obniżyła rating spółki ubezpieczeniowej PZU z "A" do "A-". Jak podała agencja, decyzja miała związek z wcześniejszą obniżką ratingu Polski z "A-" do "BBB+". Obniżenie ratingu dla Polski wywołało u nas polityczną burzę. Przyczyniło się także do spadków na giełdzie i wyraźnego osłabienia złotego.

Jak podała agencja S&P, tym razem obniżka ratingu największego polskiego ubezpieczyciela nie ma związku z jego kondycją finansową. Ta decyzja to zapewne nie koniec: "Po obniżce ratingu Polski, agencja S&P będzie zapewne sukcesywnie obniżała rating i perspektywę ratingu emitentom z Polski" - podają analitycy Raiffeisen Polbanku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

PGNiG nie jest pierwszym podmiotem z Polski, który zrywa z S&P. Tydzień temu o zakończeniu współpracy z tą agencją poinformował bank PKO BP. "Rozwiązanie umowy było uzasadnione faktem, że bieżąca struktura bilansu banku i związane z nią plany w zakresie pozyskiwania finansowania średnio i długoterminowego przewidują emisje obligacji przede wszystkim na rynku krajowym oraz europejskim (głównie w euro). W związku z tym posiadanie płatnych ocen ratingowych od jednej agencji ratingowej jest wystarczające do realizacji planów finansowych" - informował wtedy bank.

Zobacz też: * *Łupki mogą wywołać nowy kryzys. Długi w tej branży przyrastają w błyskawicznym tempie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)