Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
PGNiG już nie chce ocen od agencji Standard&Poor's. Wypowiada umowę

PGNiG już nie chce ocen od agencji Standard&Poor's. Wypowiada umowę

Piotr Woźniak, prezes PGNiG Fot. Norma/REPORTER
Piotr Woźniak, prezes PGNiG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypowiedziało umowę ze Standard & Poor's Ratings Services, w związku z czym agencja wycofa rating nadany spółce - podaje PGNiG.

"W dniu 25 stycznia 2016 roku spółka wypowiedziała umowę zawartą ze Standard&Poor's Ratings Services Ltd, która dotyczyła oceny kredytowej spółki oraz obligacji wyemitowanych przez PGNiG Finance AB, podmiot zależny spółki" - czytamy w informacji spółki.

W najbliższym czasie S&P wycofa rating nadany PGNiG, który od 28 listopada 2012 roku był na poziomie BBB- z perspektywa stabilną.

"Jednocześnie informujemy, iż zarówno spółka, jak i obligacje wyemitowane przez PGNiG Finance AB, cały czas posiadają rating na poziomie inwestycyjnym, przyznany przez Moody's Investors Service" - informuje PGNiG.

W ostatnich dniach agencja S&P obniżyła rating spółki ubezpieczeniowej PZU z "A" do "A-". Jak podała agencja, decyzja miała związek z wcześniejszą obniżką ratingu Polski z "A-" do "BBB+". Obniżenie ratingu dla Polski wywołało u nas polityczną burzę. Przyczyniło się także do spadków na giełdzie i wyraźnego osłabienia złotego.

Jak podała agencja S&P, tym razem obniżka ratingu największego polskiego ubezpieczyciela nie ma związku z jego kondycją finansową. Ta decyzja to zapewne nie koniec: "Po obniżce ratingu Polski, agencja S&P będzie zapewne sukcesywnie obniżała rating i perspektywę ratingu emitentom z Polski" - podają analitycy Raiffeisen Polbanku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

PGNiG nie jest pierwszym podmiotem z Polski, który zrywa z S&P. Tydzień temu o zakończeniu współpracy z tą agencją poinformował bank PKO BP. "Rozwiązanie umowy było uzasadnione faktem, że bieżąca struktura bilansu banku i związane z nią plany w zakresie pozyskiwania finansowania średnio i długoterminowego przewidują emisje obligacji przede wszystkim na rynku krajowym oraz europejskim (głównie w euro). W związku z tym posiadanie płatnych ocen ratingowych od jednej agencji ratingowej jest wystarczające do realizacji planów finansowych" - informował wtedy bank.

Więcej o zerwaniu PKO BP z S&P czytaj tu

Zobacz też: Łupki mogą wywołać nowy kryzys. Długi w tej branży przyrastają w błyskawicznym tempie

 

 

pgnig, górnictwo, hutnictwo
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
reee
83.31.51.* 2016-01-30 01:25
nawet się nie spodziewałem, ze jest tak źle, tworzy się sytuacja identyczna, jak na Węgrzech,
heeeh
88.156.226.* 2016-01-29 20:55
PiSowski foch. Skąd my to znamy jak nie z putinowskiej rosji?
skorpionnek
212.180.191.* 2016-01-26 12:59
a to się zmartwią. zaklinanie rzeczywistości to ułuda
Zobacz więcej komentarzy (135)