Notowania

pgnig
03.02.2011 11:41

PGNiG będzie sprzedawać ropę i gaz za granicą

Chodzi o ropę ze złoża w Norwegii. Spółka rozpocznie też próbne wydobycie gazu w Pakistanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pod koniec tego roku rozpocznie produkcję i sprzedaż ropy oraz gazu ze złoża w Norwegii - poinformował wiceprezes PGNiG Radosław Dudziński. Spółka rozpocznie też najprawdopodobniej próbne wydobycie gazu w Pakistanie.

_ - Ropę wydobytą w Norwegii nasza spółka-córka PGNiG Norway będzie starała się jak najkorzystniej sprzedać na globalnym rynku _ - powiedział Dudziński. _ Docelowo chcielibyśmy, żeby handlem tym gazem w Europie zajęła się nasza spółka POGC Trading. Ponieważ osiągnie ona zdolność operacyjną w połowie 2012 roku, do tego czasu będziemy szukać rozwiązania przejściowego _ - dodał.

PGNiG planuje wydobywać rocznie ze swojego złoża Skarv na szelfie norweskim blisko 0,5 mln ton ropy oraz około 400 mln m sześc. gazu.

Wiceprezes wyjaśnił, że w _ okresie przejściowym _ PGNiG Norway może sprzedać gaz na wejściu do systemu niemieckiego w Emden lub _ wymienić _ go w tzw. transakcji swap na gaz dostarczony do punktu odbioru w Lasowie, na granicy z Niemcami.

Kolejną rozważaną możliwością jest wprowadzenie gazu do sieci niemieckiej i sprzedaż w niemieckim hubie NCG lub Gaspool (wirtualne węzły handlu gazem).

Dudziński pytany o rentowność sprzedaży norweskiego gazu na europejskim rynku, odparł: _ to będzie zależeć od rynkowych cen gazu _. _ - Za gaz wydobywany za granicą spodziewamy się uzyskać wyższą cenę niż za gaz wydobywany w kraju, którego wartość jest regulowana przez prezesa URE _ - zaznaczył. Dodał, że wpływ na cenę, po jakiej PGNiG będzie sprzedawać swój norweski gaz, będzie mieć sytuacja na europejskim rynku spotowym, czyli rynku transakcji krótkoterminowych.

_ - W ciągu ostatnich dwóch lat w wyniku kryzysu spadło zapotrzebowanie na gaz i w Europie pojawiła się nadpodaż, co spowodowało, że ceny na rynku spotowym były istotnie niższe od cen w kontraktach długoterminowych. Natomiast w IV kwartale ub.r. cena na rynku spotowym zaczęła rosnąć i w grudniu +poszybowała+ do 360 dol. za tysiąc m sześc., chociaż wcześniej była w okolicach 250-280 dol. _ - powiedział Dudziński.

Poza koncesjami wydobywczymi na norweskim złożu Skarv, w której PGNiG ma 15 proc. udziałów, polska spółka ma też udział w kilku koncesjach poszukiwawczych, na tym i przylegających obszarach. Łącznie na poszukiwania w Norwegii w tym roku PGNiG zamierza wydać około 257 mln NOK, czyli około 124 mln zł.

_ - Na jednej z koncesji mamy duży sukces. Otwór poszukiwawczy, który odwierciliśmy w 2010 roku potwierdził wystąpienie dużego złoża gazu. Złoże Snadd North jest jednym z największych odkryć na norweskim Szelfie w 2010 roku. Otwiera ono nowe możliwości poszukiwań gazu w tym obszarze _ - powiedział. Pod koniec br. na koncesji przylegającej do złoża Skarv, w której PGNiG Norway ma 30 proc. udziałów, spółka planuje odwiert poszukiwawczy, a w przypadku kolejnej koncesji analizę wykonanych w ubiegłym roku badań sejsmicznych 3D.

PGNiG szuka też ropy w Danii, gdzie w tym roku przewiduje nakłady rzędu 37 mln zł. _ - Na koncesji w Danii w 2010 roku została wskazana lokalizacja otworu, prace wiertnicze planujemy wykonać w trzecim kwartale _ - podał Dudziński.

Poza tym PGNiG jest zaangażowany w poszukiwania gazu w Afryce Północnej i Pakistanie. Przyszłą produkcją gazu z koncesji w Libii i Egipcie PGNiG podzieli się z rządami tych krajów, które udzieliły koncesji spółce. Dudziński nie chciał ujawnić, jaki będzie to procent przyszłej produkcji. Przy tego typu umowach mówi się najczęściej o kilkunastu procentach dla koncesjonodawcy.

_ - W Libii mamy koncesję w basenie Murzug. W 2010 roku zakończyliśmy prace sejsmiczne 2D i 3D oraz przetwarzanie danych. Wiercenie otworu poszukiwawczego planujemy rozpocząć w marcu. Na prace w tym roku planujemy wydać w Libii około 150 mln zł _ - poinformował. W Libii wstępne szacunki oparte na danych geologicznych mówią o zasobach rzędu 160 mld m sześc. gazu. Dudziński zastrzegł jednak, że dopóki _ spółka nie potwierdzi ich otworem _, należy do nich podchodzić ostrożnie. Wydobycie ma szansę rozpocząć się w 2015 roku.

Na poszukiwania na koncesji Baharyia w Egipcie spółka chce wydać w tym roku około 40 mln zł; projekt ten jest nieco mniej zaawansowany niż libijski. _ - W związku z zamieszkami podjęliśmy decyzję, by nasi pracownicy oddelegowani do oddziału w Kairze wrócili do Polski. Mamy jednak nadzieję, że sytuacja się uspokoi i będzie można kontynuować prace _ - podkreślił Dudziński.

Dodał, że na przełomie roku zakończyły się badania grawimetryczne; dane są interpretowane. _ - Planujemy, że w tym roku w oparciu o zdjęcie grawimetryczne zostanie wykonany projekt sejsmiki 2D i przeprowadzone badania geochemiczne _ - powiedział.

_ - W Pakistanie odkryliśmy złoże, w którym znajduje się 12 mld m sześc. gazu; z tego PGNiG posiada prawo do około 70 proc. _ - poinformował wiceprezes. W IV kwartale br. powinna rozpocząć się jego próbna eksploatacja. PGNiG musi w tym celu połączyć złoże z przebiegającym w pobliżu gazociągiem - rozmowy w tej sprawie trwają. _ - Na końcówkę tego roku przygotowujemy drugą fazę poszukiwań w Pakistanie i być może rozpoczęcie wiercenia drugiego otworu poszukiwawczego _ - zaznaczył. Łącznie spółka chce wydać w tym roku w Pakistanie blisko 100 mln zł.

W przypadku Pakistanu, Libii i Egiptu PGNiG będzie chciało sprzedawać wydobyty gaz partnerom na rynkach lokalnych. _ - Libia nie ma wystarczającej infrastruktury eksportowej. Na dzisiaj kraj ten dysponuje jednym gazociągiem do Włoch i jednym terminalem LNG do skraplania gazu, chyba że znajdzie się konsorcjum podobnych do nas firm i zostanie wybudowany drugi terminal, z którego będziemy mogli korzystać _ - zauważył wiceprezes. Pytany o rentowność sprzedaży gazu na rynkach lokalnych, zwrócił uwagę, że w większości tych krajów ceny są regulowane.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t85314.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pgnig;ewakuowalo;pracownikow;z;egiptu,192,0,763072.html) PGNiG ewakuowało pracowników z Egiptu W kairskim oddziale spółki zostali tylko egipscy pracownicy oddziału PGNiG.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;spolkach;skarbu;panstwa;nie;poleca;glowy,99,0,756067.html) W spółkach skarbu państwa nie polecą głowy Aleksander Grad chce wprowadzić jednolite zasady wyborów zarządów największych spółek.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/t46458.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gaz;lupkowy;wkroce;nowy;odwiert,25,0,743449.html) Gaz łupkowy: Wkróce nowy odwiert PGNiG przewiduje około 100 mln zł na poszukiwania gazu w przyszłym roku.
Tagi: pgnig, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, surowce, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz