Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pgnig
05.03.2012 20:59

PGNiG rozpocznie w tym roku wydobycie w Norwegii

180 tys. ton ropy naftowej i około 200 mln metrów sześciennych gazu zamierza produkować polska spółka ze złóż w Norwegii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

PGNiG podtrzymuje, że rozpoczęcie przez spółkę wydobycia w Norwegii pod koniec II kw. jest niezagrożone - poinformował wiceprezes spółki Sławomir Hinc. Ponadto spółka zamierza przeznaczyć na program inwestycyjny w tym roku około 5 mld zł.

- _ Wydobycie w Norwegii rozpoczniemy pod koniec II kw. Nasza planowana półroczna produkcja do końca 2012 r. to 180 tys. ton ropy naftowej i około 200 mln metrów sześciennych gazu. Z informacji, które mamy wszystko wskazuje na to, że termin uruchomienia produkcji nie jest zagrożony _ - powiedział Hinc.

Dodał, że w Norwegii polska spółka startuje _ standardowo we wszystkich rundach koncesyjnych _. - _ Czy wystartujemy również w tym roku, to będzie zależało od obszarów, które zostaną zaoferowane przez norweski rząd _ - stwierdził.

PGNiG Norway posiada około 12 proc. udziałów w projekcie Skarv.

W styczniu PGNiG poinformował, że norweska spółka zależna PGNiG Norway otrzymała, na mocy decyzji norweskiego Ministerstwa ds. Węglowodorów i Energii, udziały w trzech koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych w Norwegii. Na jednej z przyznanych koncesji spółka będzie operatorem.

Program inwestycyjny PGNiG w br., z wyłączeniem elektrociepłowni warszawskich, wynosi około 5 mld zł, spółka ma 2-3 miesiące ustalić szczegóły współpracy z PGE, Tauronem i KGHM przy poszukiwaniu gazu z łupków - powiedział wiceprezes Hinc.

- _ Na dzisiaj korekt w planie inwestycyjnym nie przewidujemy. Realizujemy wszystkie zadania wcześniej rozpoczęte. Natomiast co do nowych zadań, to bardzo ostrożnie i uważnie podejmujemy decyzje _ - dodał.

W styczniu wiceprezes PGNiG Mirosław Szkałuba poinformował, że w związku z brakiem nowej taryfy spółka wstrzymuje nowe projekty inwestycyjne, by zachować płynność.

Hinc poinformował również, że spółka ma w ciągu 2-3 miesięcy ustalić warunki współpracy przy poszukiwaniu gazu łupkowego z PGE, Tauronem i KGHM. - _ Mamy zapisany okres 2-3 miesięcy, w którym mamy wypracować model biznesowy przyszłej współpracy _ - powiedział.

Pod koniec stycznia PGNiG podpisało trzy odrębne listy intencyjne z PGE, Tauron Polska Energia i KGHM, dotyczące współpracy przy poszukiwaniu i zagospodarowaniu złóż gazu z łupków na terenie Polski.

Inne informacje o PGNiG znajdziesz w Money.pl
PGNiG znosi ograniczenia w dostawach gazu Na początku lutego PGNiG ograniczyło dostawy gazu do Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy.
Co mówią analitycy na temat euroobligacji PGNiG? Agencja ratingowa Standard & Poor's przyznała euroobligacjom spółki PGNiG Finance w kwocie nominalnej 500 mln euro rating kredytowy na poziomie BBB+, poinformowało PGNiG.
Tagi: pgnig, wydobycie, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, surowce, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz