Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PGNiG zwiększy wydobycie gazu i ropy

0
Podziel się:

Najbliższe 7 lat pod znakiem ekspansji i rozbudowy.

PGNiG zwiększy wydobycie gazu i ropy
(EPA/PAP)
bEJRYIlN

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększy wydobycie gazu ziemnego do ok. 6,2 mld m sześc. i ropy naftowej do ok. 1,8 mln ton rocznie w kolejnych latach -poinformowała spółka w strategii spółki do roku 2015.

Spółka zamierza zwiększyć krajowe zdolności wydobywcze gazu ziemnego do ok. 4,5 mld m sześc. (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy) i ropy naftowej do ok. 1 mln ton rocznie.

Planowane jest też rozpoczęcie wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej z zagranicznych złóż w 2011 roku. Docelowo po 2015 roku minimum 1,5 mld m sześc. gazu rocznie ma pochodzić z tzw. _ equity gas _ na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

bEJRYIlP

PGNiG będzie restrukturyzować spółki należące do grupy z obszaru
poszukiwań i budować pozycję międzynarodowego koncernu gazowego
poprzez _ wypracowanie znaczącej pozycji _ na rynkach kluczowych,
m.in. w Algierii, Danii, Egipcie, Libii i Norwegii. Firma zamierza też osiągnąć widoczną pozycję na rynkach dodatkowych, takich jak Indie, Maroko, Niemcy, Pakistan, Tunezja iWielka Brytania.

ZOBACZ TAKŻE:

Na realizacje strategii PGNiG zamierza przeznaczyć około 30 mld zł.

Strategia oparta będzie a rozwoju sieci handlowej, zapewnieniu dostaw gazu ziemnego, rozwoju działalności poszukiwawczo-wydobywczej, rozbudowie pojemności magazynów, podniesieniu rentowności w segmencie dystrybucji oraz na poszerzeniu zakresu i skali działalności.

bEJRYIlV

PGNiG chce zwiększyć wolumen sprzedaży do małych i średnich klientów o średnio 1,5 procent rocznie i do dużych odbiorców przemysłowych.

PGNiG planuje budowę nowej infrastruktury transportowej umożliwiającej dostawy gazu do Polski z innych niż dotychczas kierunków poprzez realizację projektu Skanled, współpracę z OGP Gaz System realizującym projekt Baltic Pipe oraz przy budowie terminalu regazyfikującego LNG, realizację połączeń
międzysystemowych na granicy zachodniej w 2011 roku i granicy południowej w 2014 roku oraz projekty uzupełniające, a także poprzez działania wspierające rozbudowę polskiego systemu przesyłowego.

PGNiG chce, aby 40 procent importu pochodziło docelowo z kierunku wschodniego, 30 procent z kierunku północnego i zachodniego, a pozostałe 30 procent to produkcja własna.

bEJRYIlW

_ Cel ten będzie osiągnięty poprzez zapewnienie dostaw gazu z importu w latach 2010 - 2014 w ilościach 3,0 - 4,5 mld m3 do czasu realizacji projektów strategicznych, przedłużenie kontraktu jamalskiego o kolejne 15-20 lat, podpisanie kontraktu lub kontraktów na dostawy gazu ziemnego do Terminalu LNG, rezerwację przepustowości w gazociągach Skanled i Baltic Pipe do 3,0 mld m3 rocznie, w duńskim systemie przesyłowym na poziomie odpowiadającym rezerwacji przepustowości w gazociągu Skanled, jak również w gazociągu Nabucco w ilości ok. 1 mld m3 gazu ziemnego rocznie _ -napisano w komunikacie PGNiG.

PGNiG planuje też zapewnienie odpowiednich pojemności magazynowych na potrzeby klientów PGNiG oraz ustawy o zapasach obowiązkowych poprzez powiększanie pojemności magazynowych, głównie w zakresie gazu ziemnego wysokometanowego o ok. 2 mld m3 do łącznej pojemności ok. 3,8 mld m3 w 2015 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

bEJRYImq
giełda
waluty
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)