Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Piasecki: Nową atrakcją Wrocławia będzie lewy alkohol

0
Podziel się:

Prohibicja może dać Rafałowi Dutkiewiczowi fotel senatora.

Piasecki: Nową atrakcją Wrocławia będzie lewy alkohol
(krzysztofpiasecki.pl)

Krzysztof Piasecki, satyryk, artysta kabaretowy: Akurat tak się składa, że pochodzę z Wrocławia i pamiętam, że kiedyś na ówczesnej ulicy Świerczewskiego działał tam nocny sklep, którego zazdrościła nam cała Polska. Można w nim było kupić alkohol 24 godziny na dobę, co wtedy było ewenementem. Dzięki niemu dookoła nie kwitły meliny. Za to w pozostałych częściach miasta funkcjonowały tzw. _ babcie _, które kupowały alkohol w godzinach, kiedy było to dozwolone i odsprzedawały potem z zyskiem.

Być może więc Wrocław chce nawiązać do tej tradycji i urządzić w centrum miasta swoisty skansen. Mógłby on stać się jedną z atrakcji Europejskiej Stolicy Kultury i magnesem dla turystów. Teraz będą tu przyjeżdżać również dlatego, by kupić alkohol od _ babci _, której to atrakcji nie znajdą w żadnym innym polskim mieście.

Czyli Wrocław, nie dość że nawiązuje do swoich korzeni, to jest jeszcze przy tym oryginalny?

Właśnie tak i znakomicie mu to wychodzi. Obecnie, gdy powie Pan w jakimś mieście, że u nas można w każdej chwili kupić alkohol, to nikt nie zwróci na to uwagi. Za to hasło prohibicja jest bardzo medialne, co sprawdza się właśnie na przykładzie Wrocławia.

Władze miejskie uważają jednak, że chodzi im przede wszystkim o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców. Twierdzą na przykład, że nocni klienci sklepów z alkoholem siadają nazajutrz za kierownicę i powodują wypadki samochodowe.

I tu należy przyznać im rację, bo teraz łatwiej będzie takie osoby wychwycić. Człowiek który bardzo chce się napić i wsiąść potem z samego rana do samochodu, kupi alkohol dopiero o 6. Oznacza to, że o 7 czy 8 nie będzie problemów z jego identyfikacją, bo po prostu będzie pijany.

Nie będą też potrzebne żadne alkomaty, żeby to stwierdzić. A tak, funkcjonariusze mają nieraz problem z _ wczorajszymi _kierowcami. Wpije taki o 22, do rana mu promile zejdą i potem, choć jest wyraźnie podmęczony, pozostaje bezkarny. Teraz policja złapie takiego kierowcę praktycznie na gorącym uczynku.

Skoro to takie dobre, to może za przykładem Wrocławia pójdą inne miasta? Europejska Stolica Kultury wyznaczy nowy trend dla całego kraju?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t131394.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/szturmujemy;dyskonty;po;piwo;i;wodke,219,0,869595.html) Szturmujemy dyskonty. Po piwo i wódkę
Te miasta, które z nim przegrały walkę o ten tytuł, czyli Katowice, Lublin, Warszawa i Gdańsk, na pewno tego nie wprowadzą. Właśnie dlatego, żeby się odróżnić i oczywiście, żeby zrobić na złość Wrocławiowi. W przypadku pozostałych wszystko będzie zależeć od tego czy zakaz przyniesie sukcesy. Jeśli wrocławscy radni ogłoszą po jakimś czasie fantastyczne liczby na temat spadku liczby wypadków czy pijanych kierowców, to możemy zacząć się bać.

Jaki wpływ może mieć ta decyzja na szanse wyborcze nowej inicjatywy prezydenta tego miasta, Rafała Dutkiewicza? Wraz z kilkoma innymi prezydentami miast, chce wystawić własnych kandydatów do Senatu. Nie jest nawet jeszcze wykluczone, że sam wystartuje.

Jeżeli Pan Dutkiewicz zdecyduje się kandydować, to bardzo możliwe, że wrocławianie rzeczywiście wyślą go do Warszawy. Zrobią to tym chętniej, im więcej będzie miał takich pomysłów. Niech jeszcze zakaże zupełnie palenia papierosów, biegania czy noszenia letnich ubiorów. Wtedy mieszkańcy jego miasta gremialnie pomaszerują do urn, żeby mu za to podziękować.

Powinni się więc bać, że im bliżej będzie wyborów, tym więcej będzie takich oryginalnych decyzji miejskich władz?

Widzę poważne ryzyko takiego rozwoju sytuacji i przyznaję, że pierwszy razu w życiu się cieszę, że we Wrocławiu nie mieszkam.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t113807.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdzaja;przychody;z;koncesji;na;alkohol,198,0,865990.html) Sprawdzają przychody z koncesji na alkohol W kilkunastu miejscowościach ruszył program monitorowania tzw. funduszu korkowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t85958.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zdrojewski;esk;wygrac;mogl;tylko;jeden,120,0,859512.html) Zdrojewski: ESK wygrać mógł tylko jeden Minister kultury i dziedzictwa narodowego skomentował w ten sposób przyznanie tego tytułu Wrocławiowi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t89587.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wroclaw;nie;zasluzyl;na;tytul;dutkiewicz;odpowiada,200,0,859336.html) Wrocław nie zasłużył na tytuł? Dutkiewicz odpowiada _ My dopiero zaczynamy przygotowania do 2016 roku _. Rafał Dutkiewicz odpowiedział na zarzuty Money.pl o miałkość oferty w trakcie rywalizacji o miano ESK.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)