Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński: Kompania Węglowa potrzebuje restrukturyzacji

0
Podziel się:

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że to nie nadmierny fiskalizm jest powodem kłopotów branży górniczej.

Piechociński: Kompania Węglowa potrzebuje restrukturyzacji
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński zapewnił, że to nie nadmierny fiskalizm jest powodem kłopotów branży górniczej. Według związkowców to między innymi zbyt duże obciążenia podatkowe wobec krajowego węgla, powodują że przegrywa on konkurencję z importowanym surowcem. Dziś w obronie branży górniczej w Katowicach będą manifestować górnicy.

Ulicami Katowic przejdzie manifestacja górniczych związków zawodowych. Związkowcy skarżą się na 23 procentowy VAT i wysoką akcyzę na węgiel. To zdecydowanie więcej niż w innych krajach.

Janusz Piechociński twierdzi jednak, że problemem jest sytuacja wewnątrz Kompanii Węglowej. Powołałem w spółce nowy zarząd, który ma wdrożyć plan naprawczy - powiedział wicepremier. Jego zdaniem, trudna sytuacja Kompanii Węglowej wynika z niewielkiej efektywności wydobycia.

Minister gospodarki powiedział, że przykładem dla górniczej spółki ze Śląska powinna być lubelska Bogdanka, która osiągnęła w zeszłym roku ponad 300 milionów złotych zysku. Zwracam również uwagę na udział kosztów płacowych i pochodnych, w Bogdance wynosi on 36 procent a w Kompanii Węglowej 63 procent - powiedział Piechociński. Wicepremier dodał, że plan restrukturyzacji wdrożył również Katowicki Holding. Spółka wypracowała w 2013 roku prawie 43 miliony złotych zysku.

Jeśli związkowcy liczą, że znajdziemy mechanizm kupowania węgla po każdym koszcie, to będzie trudno - stwierdził Janusz Piechociński. Jak mówił, chodzi przede wszystkim o pilnowanie efektywności wydobycia i otwieranie górnictwa węglowego na rynek chemiczny a nie tylko energetyczny.

Janusz Piechociński podkreślił, że Polska nie zgodzi się na postulaty Komisji Europejskiej, która chce do 2030 roku ograniczyć o 40 procent emisję CO2.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)