Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński o współpracy gospodarczej z Czechami, Ukrainą i Litwą

0
Podziel się:

Spotkania z przedstawicielami naszych sąsiadów zostały zorganizowane podczas trwającego właśnie Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Piechociński o współpracy gospodarczej z Czechami, Ukrainą i Litwą
(Jan Bielecki/East News)

Rozwój współpracy gospodarczej w energetyce i handlu były głównymi tematami rozmów wicepremiera Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami Ukrainy, Czech i Litwy - poinformował resort gospodarki. Spotkania miały miejsce w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Ministerstwo podało w komunikacie, że podczas wtorkowego spotkania Piechocińskiego z wicepremierem Ukrainy Ołeksandrem Wiłkułem omówiona została kwestia Umowy Stowarzyszeniowej (AA) i umowy o pogłębionej strefie wolnego handlu miedzy Ukrainą a Unią Europejską (DCFTA). _ - Zawarcie porozumienia przyczyni się nie tylko do wzrostu gospodarczego Ukrainy, ale także do dalszego pogłębienia relacji gospodarczo-handlowych z UE, w tym z Polską _ - podkreślił w rozmowie minister gospodarki.

Przypomniał, że w 2012 roku obroty towarowe pomiędzy Polską a Ukrainą osiągnęły wartość ponad 7,8 mld dol. Wiceszefowie polskiego i ukraińskiego rządu dyskutowali również o współpracy w sektorze energetycznym, m.in. o Euroazjatyckim Korytarzu Transportu Ropy Naftowej.

Resort gospodarki podał, że głównym tematem rozmowy z czeskim ministrem przemysłu i handlu Jirim Cienciałą była ocena dwustronnej współpracy handlowej i inwestycyjnej.

Wicepremier wskazał, że Czechy są jednym z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. _ - Wartość naszej wymiany handlowej w ubiegłym roku wyniosła 14,4 mld euro _ - zauważył. W trakcie rozmowy z czeskim ministrem Piechociński podkreślił, że w polsko-czeskich relacjach gospodarczych ważne miejsce zajmuje również energetyka. _ - Jesteśmy zainteresowani wybudowaniem nowego połączenia gazowego Polska-Czechy. Realizacja tego projektu jest podstawą stabilnego i zliberalizowanego rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, którego beneficjentami będą konsumenci w całym regionie _ - zaznaczył.

Rozwój współpracy na polu energetycznym był tematem rozmowy wicepremiera Piechocińskiego z litewskim ministrem energetyki Jarosławem Neveroviczem. Jak poinformował resort, ministrowie rozmawiali m.in. o bezpieczeństwie energetycznym i o realizowanym połączeniu elektroenergetycznym Polska-Litwa. _ - Przewidujemy, że inwestycja o mocy 500 MW zostanie uruchomiona w 2015 r., natomiast moc docelową 1000 MW osiągnie w 2020 roku _ - ocenił Piechociński.

W rozmowie z Neveroviczem wicepremier dodał, że Polska zajmuje trzecie miejsce pod względem ilości dostarczanych towarów na rynek litewski. Na Litwę eksportujemy głównie artykuły rolno-spożywcze, produkty chemiczne oraz wyroby przemysłu elektromaszynowego i metalurgicznego.

We wtorek w Krynicy Zdrój rozpoczęło się XXIII Forum Ekonomiczne - jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowo-gospodarczych w Polsce. Motto tegorocznego spotkania _ Perspektywy nowego ładu _ nawiązuje do przemian ekonomicznych, społecznych i politycznych, które przyniósł światowy kryzys gospodarczy.

W ciągu trzech dni dyskusji goście konferencji mają szukać odpowiedzi na pytania: jak zapewnić wzrost gospodarczy, walczyć z bezrobociem - szczególnie wśród młodych, czy wzmocnić strukturalnie Unię Europejską. Omawiane będą także tematy aktualne dla Europy Środkowo-Wschodniej, czyli kwestie przyjęcia euro, skracania gospodarczego dystansu wobec państw _ starej Unii _, podpisania Umowy Stowarzyszeniowej z krajami Partnerstwa Wschodniego, wypracowania nowego modelu współpracy Unii Europejskiej z Rosją i Chinami czy źródeł finansowania kluczowych projektów infrastrukturalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Znikną zielone certyfikaty? Rząd myśli Rząd zmienia podejście do wspierania odnawialnych źródeł energii. Ma się ono skoncentrować na etapie inwestycji, a warunki produkcji mają pozostać rynkowe.
"Umowa o wolnym handlu to kluczowa sprawa dla USA i UE" - uważają uczestnicy Wrocław Global Forum - _ Zmniejszenie barier handlowych między UE a USA przyniesie ogromne korzyści ekonomiczne _ - przekonywali uczestnicy debaty o wolnym handlu.
Intensywne spotkania rządowego zespołu - _ W tej chwili stoję na czele stałego zespołu w konstytucyjnym składzie pięciu-sześciu ministrów _- wyjaśnił Piechociński.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)