Notowania

janusz piechociński
31.01.2014 06:20

Piechociński: Przewaga Polski to nie tylko niskie płace

W ten sposób wicepremier odniósł się do sprawy fabryk Electroluxa, który chcąc uniknąć przeniesienia produkcji do Polski, zaproponował włoskim robotnikom redukcję pensji do poziomu polskich wynagrodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Polska przewaga konkurencyjna nie wynika z wysokości płac, niższych w Polsce niż we Włoszech _ - zapewniał w rozmowie z ministrem rozwoju gospodarczego Włoch Flavio Zanonato wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

W ten sposób odniósł się do szeroko dyskutowanej we Włoszech sprawy fabryk szwedzkiego koncernu Electrolux, który chcąc uniknąć przeniesienia produkcji do Polski, co rozważał, zaproponował włoskim robotnikom redukcję pensji do poziomu polskich wynagrodzeń. Nie spotkało się to z aprobatą włoskiego ministra rozwoju gospodarczego Flavio Zanonato, który mówił, że _ jeśli zejdzie się do poziomu polskich płac, trzeba będzie zamknąć cały włoski przemysł _.

Podczas spotkania z polskimi i włoskimi dziennikarzami w Wiecznym Mieście Janusz Piechociński pytany o spór wokół włoskich fabryk Electroluxu z polskim wątkiem w tle, odparł: _ Musimy znaleźć odpowiedź na takie postawy po stronie europejskich firm _.

Odnosząc się do propozycji obniżenia pensji włoskich robotników do poziomu polskich płac Piechociński zauważył: _ Za chwilę ta czy inna firma przyjdzie do polskiego ministra i powie: obniżcie płace do poziomu Mołdawii, a może do poziomu Turcji . - Dzisiaj polska przewaga konkurencyjna nie wynika z wysokości płac. Europa dzisiaj nie może się ścigać kosztami pracy _ - oświadczył Piechociński.

Wicepremier poinformował, że mówił ministrowi Zanonato, a także wiceprzewodniczącemu Komisji Europejskiej Antonio Tajaniemu, że Europa wymaga głębokiego procesu deregulacji. _ - Podjęliśmy ten wielki wysiłek w Polsce i odnosimy sukcesu _ - dodał.

Wśród polskich osiągnięć Piechociński wymienił reformę administracji odpowiedzialnej za walkę z bezrobociem. _ - Pieniądze na ten cel idą przez przedsiębiorców, a nie przez urzędy _ - wyjaśnił.

Zainteresowanie włoskich dziennikarzy wywołały słowa Piechocińskiego o tym, że w Polsce firmę rejestruje się elektronicznie, za darmo i w 15 minut.

Zwracając się do licznych włoskich dziennikarzy wicepremier Piechociński powiedział: _ W imieniu Polski dziękuje Włochom, że byliście przez te wszystkie lata blisko nas; elitom, politykom, menedżerom, biznesowi, a przede wszystkim ludziom . - Odpowiedzią na globalizację, wyzwania, niepewność i kryzys jest nie więcej walki, ale więcej współpracy, współdziałania, jeszcze więcej życzliwości, przyjaźni i solidarności _ - mówił Piechociński.

_ - Wszyscy ci - _dodał _ - którzy chcą się ścigać także wewnątrz Europy nie tylko w płaszczyźnie politycznej i społecznej poprzez walkę, już przegrali _. W opinii polskiego ministra gospodarki Europa musi być _ spójna, obywatelska konkurencyjna i innowacyjna _.

Wicepremier podkreślił, że przyjechał, by powiedzieć partnerom z Włoch i z całej Europy, że _ przemysł trzeba modernizować i restrukturyzować poprzez rozwój, a nie przez upadłość _.

Piechociński uczestniczył w Rzymie w II Ministerialnej Konferencji Przyjaciół Przemysłu. W debacie udział wzięli ministrowie i wiceministrowie ds. gospodarczych z krajów Unii, a także przedstawiciele stowarzyszeń przemysłu i przedsiębiorców, między innymi włoskiej Confindustrii.

Wicepremier nie przekazał dziennikarzom żadnych nowych informacji dotyczących polskiej fabryki Fiata. Przed wyjazdem do Włoch nie wykluczał, że będzie miał nowe dobre wiadomości na ten temat.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: janusz piechociński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz