Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Piechociński spotka się ze związkowcami. Rząd zrealizuje postulaty?

0
Podziel się:

30 stycznia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ma spotkać się z przedstawicielami działającego na Śląsku Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Piechociński spotka się ze związkowcami. Rząd zrealizuje postulaty?
(Jan Bielecki/East News)

30 stycznia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński ma spotkać się z przedstawicielami działającego na Śląsku Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego - poinformowali związkowcy.

Związkowcy podali, że do spotkania, na które w poniedziałek otrzymali od wicepremiera zaproszenie, ma dojść w Katowicach.

W regionie trwa organizowana przez największe centrale związkowe akcja referendalna. Na luty związkowcy planują przeprowadzenie generalnego strajku ostrzegawczego.

_ - Dobrze, że przedstawiciele rządu dostrzegli wreszcie potrzebę rozmowy z MKPS. Mam nadzieję, że po tym spotkaniu będziemy mogli powiedzieć, że udało się zrobić pierwszy krok we właściwym kierunku. Właściwy kierunek to oczywiście dążenie do realizacji naszych postulatów _ - powiedział Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy został utworzony 23 października. W jego skład wchodzą: śląsko-dąbrowska Solidarność oraz regionalne struktury OPZZ, Forum Związków Zawodowych, Sierpień 80 i Związek Zawodowy Kontra.

W poniedziałek podczas roboczego spotkania przedstawiciele MKPS ustalili harmonogram akcji referendalnej w najbliższych tygodniach. Zdecydowali także o poszerzeniu listy postulatów o kolejny, szósty punkt - dotyczący sytuacji w oświacie. Komitet domaga się zaprzestania likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.

Wcześniej wysunięte postulaty dotyczą stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego oraz wprowadzenia systemu rekompensat dla przedsiębiorstw, które dotknie wprowadzenie od początku przyszłego roku unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

Związkowcy domagają się też uchwalenia przez Sejm ustawy ograniczającej umowy śmieciowe, likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia i powrotu do systemu kas chorych. Kolejne żądanie dotyczy spraw emerytalnych. Związkowcy domagają się, by pracowników pracujących w warunkach szczególnych i o szczególnym charakterze nadal obowiązywały przepisy dotyczące emerytur pomostowych.

Od 10 stycznia trwają referenda strajkowe w górnictwie, energetyce i ciepłownictwie. W części spółek już się zakończyły, w innych trwają bądź rozpoczną się w tym tygodniu. 15 stycznia rusza m.in. referendum w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz w zakładach energetycznych należących do Grupy Tauron.

15 stycznia ruszają też referenda w zakładach niezrzeszonych w strukturach branżowych, w tym m.in. w placówkach należących do samorządów. 21 stycznia rozpoczyna się referendum w zakładach branży motoryzacyjnej oraz w oświacie. 28 stycznia w przedsiębiorstwach komunikacji miejskiej i w Tramwajach Śląskich, a także w służbie zdrowia. 11 lutego ruszają głosowania w zakładach zaplecza górniczego. Przewidywany termin zakończenia głosowań to 20 lutego.

Czytaj więcej w Money.pl
Ratunek dla polskich firm? Piechociński ujawnia - _ Jest szansa na pozyskanie światowego gracza z branży motoryzacyjnej _ - zdradza wicepremier, minister gospodarki. Wymienia możliwe miejsca inwestycji.
"Te decyzje muszą nastąpić bardzo szybko" Głównym problemem w tzw. "trójpaku energetycznym" jest kwestia poziomu wsparcia finansowego dla odnawialnych źródeł energii i rozłożenia akcentów między energetyką odnawialną a klasyczną - uważa minister gospodarki.
PSL razem z Ziobrą? "Wywołał wściekłość" Niektórzy politycy przyznają nieoficjalnie, że pomysł współdziałania z partią Zbigniewa Ziobry ich zaskoczył i "wywołał wściekłość".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)