Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Piechociński w Mongolii. Polska liczy na udział w rozwoju górnictwa

Piechociński w Mongolii. Polska liczy na udział w rozwoju górnictwa

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz
Deklarację o współpracy w sektorze górnictwa podpisali w stolicy Mongolii wicepremier Janusz Piechociński i mongolski minister górnictwa Davaajav Gankhuyag. W ocenie Piechocińskiego rośnie zainteresowanie polskich firm górniczych tym sektorem w Mongolii.

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, podpisując w poniedziałek w Ułan Bator Deklarację o współpracy w sektorze górnictwa i maszyn górniczych Piechociński ocenił, że dynamicznie rozwijający się rynek górniczy w Mongolii jest szansą na owocną współpracę. - Będziemy zwiększać wymianę handlową w sektorze maszyn i urządzeń górniczych oraz wymieniać się doświadczeniami w ramach bezpieczeństwa pracy i nowoczesnych systemów eksploatacji - oświadczył wicepremier.

Piechociński podkreślał, że czterech polskich poważnych graczy, czyli firmy Famur, Węglokoks, Kopex i Dame już działa lub planuje inwestycje w Mongolii.

Deklaracja obejmuje również współpracę w zakresie projektowania rozwiązań technicznych, specjalistycznych analiz górniczych, szkolenia kadr. Dotyczy również wymiany naukowej pomiędzy polskimi i mongolskimi jednostkami badawczymi i uniwersyteckimi.

Wicepremier Piechociński przewodniczy polskiej delegacji gospodarczej, liczącej ponad 40 przedsiębiorców, która towarzyszy wizycie w Mongolii prezydenta Bronisława Komorowskiego. W poniedziałek w Ułan Bator zorganizowano m.in. forum gospodarcze.

Według danych MG, po 7 miesiącach 2013 r. polski eksport do Mongolii osiągnął wartość ok. 23,8 mln euro, czyli o 22 proc. niż rok wcześniej. Z kolei import z Mongolii wzrósł do poziomu nieco ponad 36 tys. euro.

MG cytuje dane ambasady Mongolii w Warszawie, z których wynika, że na koniec 2012 r. w Mongolii działało 28 firm z udziałem kapitału polskiego, a łączna wartość ich zaangażowania inwestycyjnego wynosiła ok. 2,3 mln dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
górnictwo, piechociński, mongolia
PAP
Czytaj także
Polecane galerie