Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Piechociński wicepremierem od infrastruktury?

0
Podziel się:

Polska potrzebuje wicepremiera ds. infrastruktury, współczesnego Eugeniusza Kwiatkowskiego - menadżera i twórcą wielkiego skoku w czasach II RP - argumentuje Klub PJN.

Piechociński wicepremierem od infrastruktury?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Klub PJN chce powołania w rządzie Donalda Tuska wicepremiera ds. infrastruktury, który koordynowałby inwestycje związane z Euro 2012. PJN widziałoby na tym stanowisku Janusza Piechocińskiego (PSL) czy Stanisława Gawłowskiego (PO).

Jednak wiceprzewodnicząca klubu PO Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że nie ma potrzeby tworzenia takiego stanowiska. - _ Za infrastrukturę odpowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Nie wiem, dlaczego zadania ministra miałyby być powielane. Gdyby premier potrzebował wsparcia od kolejnego wicepremiera, to na pewno by pomyślał o utworzeniu takiego stanowiska _ - podkreśliła. Jej zdaniem prezydencja Polski nie będzie przeszkadzała premierowi w nadzorowaniu przygotowań do Euro.

- _ Polska potrzebuje wicepremiera do spraw infrastruktury, współczesnego Eugeniusza Kwiatkowskiego, który był politykiem, ale i menadżerem, twórcą wielkiego skoku infrastrukturalnego w czasach II RP _ - przekonywał podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł PJN Jacek Pilch.

Uzasadniając potrzebę powołania nowego wicepremiera, posłanka PJN Elżbieta Jakubiak mówiła, że premier przez najbliższe pół roku będzie zajęty polskim przewodnictwem w Radzie UE. - _ Myślę, że nasza propozycja powinna zostać przyjęta bez żadnych uszczypliwości, bo służyć to będzie dobrej koordynacji i zarządzaniu wielkim projektem modernizacji Polski _ - przekonywała.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t90200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowak;budowie;drog;przeszkadza;kryzys,104,0,850536.html) Nowak: Budowie dróg przeszkadza kryzys
Poseł Tomasz Dudziński tłumaczył z kolei, że wicepremier, którego powołania chce PJN, powinien koordynować inwestycje związane z Euro 2012, w tym z budową stadionów, dróg, dworców; miałby też odpowiadać za sprawy bezpieczeństwa związane z Euro.

- _ Nie jesteśmy od tego, aby premierowi wskazywać konkretne rozwiązania personalne, ale zarówno w PSL, jak i w PO, są osoby, które są do tego bardzo dobrze przygotowane. Przykład z PSL - poseł Janusz Piechociński, (wice)przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury _ - mówił Dudziński.

- _ W Platformie też są osoby, które są dobrymi menadżerami, które są sprawne organizacyjne, na przykład wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski _ - dodał.

Jakubiak pochwaliła rząd za podjęcie decyzji w sprawie autostrady A2. - _ Będziemy popierać wszystkie decyzje rządu, które będą zdecydowanie prowadziły do budowy polskiej infrastruktury _ - zapowiedziała posłanka.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/98/t141154.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/covec;zaskoczone;wyrzuceniem;z;a2,62,0,850494.html) COVEC zaskoczone wyrzuceniem z A2
GDDKiA w poniedziałek odstąpiła od kontraktu z chińskim Covec, który dotyczył budowy dwóch odcinków A i C autostrady A2 między Strykowem (woj. łódzkie) a Konotopą (woj. mazowieckie). Zgodnie z planami rządu droga ma być gotowa w maju 2012 r.

Posłanka PJN poinformowała, że jej klub zaproponuje nowe rozwiązania w ustawie o zamówieniach publicznych. Jak dodała, stosowny projekt trafi do Sejmu w przyszłym tygodniu.

PJN zaproponuje zmiany określające w ustawie o zamówieniach publicznych tryb wyboru nowego oferenta w sytuacji, gdy - nie z winy zamawiającego - dotychczasowy wykonawca został usunięty z budowy. - _ Dziś Covec jest usuwany z budowy, ale w polskich przepisach prawa (w tym przypadku) nie ma trybu wyłonienia następnego wykonawcy _ - tłumaczyła Jakubiak.

Jak dodała, chodzi o taką zmianę, by w podobnych przypadkach, jak budowa autostrady A2, _ rząd miał proste możliwości zmiany wykonawcy _ i by możliwe było, aby inwestycję dokończyła jedna z firm, która uczestniczyła w pierwotnym postępowaniu przetargowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t141471.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/zdazymy;zbudowac;a2;bez;chinczykow;ekspert;za;duzo;optymizmu,137,0,847497.html) Zdążymy zbudować A2 bez Chińczyków? Ekspert: Za dużo optymizmu Premier zapewnia, że A2 będzie gotowa przed Euro. Eksperci i PiS w to nie wierzą.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wspolpraca;z;chinami;nie;jest;zagrozona,71,0,850247.html) "Współpraca z Chinami nie jest zagrożona" Sytuacja konsorcjum COVEC związana z kontraktem na budowę A2 nie powinna mieć wpływu na inne projekty gospodarcze pomiędzy Polską, a Chinami - uważa ambasador RP w Chinach Tadeusz Chomicki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t46898.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;roboty;na;a2;rusza;z;koncem;lipca,215,0,850135.html) Tusk: Roboty na A2 ruszą z końcem lipca Poszukiwany jest wykonawca, który za _ rozsądne pieniądze _ dokończy budowę autostrady.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)