Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gopr
23.12.2012 10:54

Pieniądze dla ratowników. Czy wystarczą?

Na ratowanie ludzi w górach, przewidziano ponad 10 milionów złotych. Zobacz, kto je dostanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

W budżecie państwa na 2013 rok, na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego, przewidziano kwotę łącznie 10 mln 250 tys. zł. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przesłało do zaopiniowania organizacjom ratowniczym projekty umów na sfinansowanie w 2013 r. zadań z zakresu ratownictwa górskiego.

W ramach tych środków na zadania realizowane przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zabezpieczono kwotę 6 mln 350 tys. zł, a dla Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego 2 mln 600 tys. na działania ratownicze oraz 1 mln 300 tys. na utrzymanie śmigłowca _ Sokół _.

Zgodnie z ustawą budżetową w 2013 r. na działania ratownicze zostanie przeznaczona kwota w sumie 10 mln 250 tys. zł. Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma otrzymać z tej kwoty 6 mln 350 tys. zł, a Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - w sumie 3 mln 900 tys. zł na działania ratownicze i funkcjonowanie śmigłowca _ Sokół _.

Zgodnie z zapowiedzią Jacka Cichockiego, ministra spraw wewnętrznych TOPR będzie realizowało zadania z zakresu ratownictwa górskiego w ramach dwóch dotacji. Środki z jednej przeznaczone zostaną na działania ratownicze z zakresu ratownictwa górskiego, druga z dotacji pozwoli na sfinansowanie funkcjonowania śmigłowca ratowniczego _ Sokół _. Dzięki dwóm dotacjom łatwiej będzie zaplanować wydatki na ratownictwo górskie oraz koszty finansowe związane z utrzymaniem śmigłowca, wraz z niezbędnymi remontami.

Jak zapewnia MSW, umowy na sfinansowanie zadań z zakresu ratownictwa górskiego zostaną podpisane jak najszybciej. GOPR i TOPR, mogłyby otrzymać dotacje na sfinansowanie prowadzonych działań w styczniu 2013 roku.

Środki na zadania polegające na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach, przyznawane są w ramach dotacji uruchamianej przez ministra spraw wewnętrznych. Przyznanie dotacji poprzedzone jest umową, podpisywaną z organizacjami uprawnionymi do wykonywania ratownictwa górskiego.

Dotacje są udzielane zgodnie z ustawą z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustaw: z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich oraz ustawy o finansach publicznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, co się stało z zaginionymi turystami Stan trójki turystów, którzy najdłużej pozostawali w górach, jest ciężki.
Zmarł turysta porwany przez lawinę w Tatrach Lawina śnieżna zeszła dziś po południu ze Świnickiej Przełęczy, przysypując mężczyznę. O wypadku poinformował ratowników TOPR towarzysz zasypanego turysty.
Tagi: gopr, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz